Kako su pojasnili, samo za rješavanje imovinsko pravnih odnosa koncesionar za eksploataciju mineralnih sirovina treba proći čak 13 institucija i dobiti 21 dokument.
Iz Prominsa ocjenjuju kako državna administracija sporim i neučinkovitim rješavanjem zahtjeva koncesionara onemogućuje njihovo normalno poslovanje.
Zbog neusklađenih zakona o rudarstvu, šumarstvu, poljoprivrednom zemljištu i vodama koncesionare se često proglašava nelegalnim i opasnim za društvo, primjećuju iz tog udruženja.
Napominju da su članice Prominsa na spomenute probleme ukazale i u svojim primjedbama na nacrt prijedloga Nacionalne strategije gospodarenja mineralnim sirovinama, čiju je izradu naručilo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.
Upravo je cilj Strategije, kako se navodi u priopćenju, uvođenje reda u rudarsku djelatnost i na tržište mineralnih sirovina.
U svojim primjedbama na nacrt prijedloga strategije članice Prominsa traže da Strategija jasno i transparentno ukaže na probleme gospodarstvenika te im osigura normalno poslovanje.
(Hina) xtp yds