Jen, koji je nedavno zabilježio rekordno nisku razinu u odnosu na euro, u petak je bio na dobitku prema europskoj valuti, nakratko dosegnuvši najvišu razinu u zadnjih mjesec dana od 147,57 jena za euro. Dolar je također blago oslabio u odnosu na jen, spustivši se za 0,1 posto na 116,32 jena.
Tečaj jena oscilirao je u petak sukladno izjavama o tome kolika će mu važnost biti pripisana na sastanku skupine G7, zakazanom 16. rujna u Singapuru.
Guverner središnje japanske banke Toshihiko Fukui izjavio je da će Japan tek postupno podizati kamatne stope, što će po mišljenju analitičara držati jen u nepovoljnoj poziciji s obzirom na razlike u kamatnim stopama u odnosu na one u SAD-u i eurozoni.
"Zamjenik njemačkog ministra financija govorio je u četvrtak o tome a sada su stvari očigledno razjašnjene i to je jedan od razloga blagog slabljenja jena", konstatirao je Mitul Kotecha iz Calyona.
Japanski ministar financija Sadakazu Tanigaki izjavio je da će G7 na sastanku u Singapuru raspravljati o tečajevima ali nije želio reći hoće li jen biti glavna tema tih razgovora.
Sastanak skupine G7 privukao je veliku pozornost ulagača koji žele utvrditi hoće li ministri financija članica skupine i dalje podvrgavati pritisku zemlje koje bilježe velike viškove u trgovinskoj bilanci, posebno Kinu, kako bi ih potaknuli da pristanu na dodatnu aprecijaciju svojih valuta.
Euro se pak zadržao blizu nedavno dosegnutih najnižih razina u zadnjih šest tjedana u odnosu na dolar, nakon što su podaci o rastu plaća u SAD-u poduprli očekivanja da je središnja američka banka Fed nakon prošlomjesečnog predaha možda spremna ponovno podići kamatne stope s aktualne razine od 5,25 posto. Euro je tako stajao 1,2718 dolara.
Američki ministar financija Henry Paulson podupro je dolar izjavom da se jako zalaže za jaku američku valutu. Vrijednost dolara trebala bi se formirati na tržištu, naglasio je Paulson, dodajući pritom da je korekcija globalnih neravnoteža odgovornost cijele međunarodne zajednice.