Autor izložbe i kataloga Dražen Kušen, arhivist u osječkom Državnom arhivu, je istaknuo kako je "izložbu priredio kao kolaž arhivskoga gradiva i produkta njegovoga korištenja, oblikovanih i predstavljenih u multimedijalnom izdanju namijenjenom oku i uhu posjetitelja".
Tijekom Domovinskog rata uništeno je više od 2o kilometara razne arhivske građe na području koje pokriva osječki Državni arhiv, a to su Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska i Virovitičko-podravska županija, što je nenadoknadiv gubitak, kazao je Kušen.
Ratni ugođaj izložbe stvoren je odgovarajućim kulisama i audio-vizualnim zapisima "s ciljem da se podsjetimo vremena i prostora na kojem smo ne tako davno živjeli".
Dio izložaka je izvorno arhivsko gradivo, oštećeno i uništeno "kako bi posjetitelju zorno predočilo krhkost svoje strukture i relativnost svoje trajnosti". Izloženi primjerci stradaloga gradiva i drugih predmeta u posjedu su Državnog arhiva u Osijeku i čuvaju se kao "memorija i svjedočanstvo brutalne agresije na ustanovu koja je po međunarodnim konvencijama bila obilježena oznakom plavog križa i samim tim morala je biti izuzeta i pošteđena od ratnog djelovanja," kazao je Kušen.
Dodao je kako su posebno vrijedne fotografije iz arhive Službe nadzora Državnog arhiva u Osijeku "koje su i rađene na licu mjesta kao službeno dokumentiranje stanja arhivskoga gradiva na raznim mjestima za vrijeme Domovinskog rata i poraća".
Dio izložaka su dokumentarne fotografije iz fundusa Zbirke fotografija ratnih razaranja Osijeka 1991.godine, a koje se također čuvaju u Državnom arhivu u Osijeku.
Izložbu je otvorio Jasen Mesić, pomoćnik ministra kulture, istaknuvši kako je riječ o izuzetno vrijednoj izložbi koja je na najbolji način predstavila uništavanje arhivske građe ali i patnje kroz koje je hrvatski narod ne tako davno prošao.