Takvo stajalište iznijeli su predstavnici te stranačke frakcije, na tribini održanoj u ponedjeljak navečer u slovenskom mjestu Hotiza, koje se nalazi blizu područja koje su u subotu posjetili premijeri Hrvatske i Slovenije Ivo Sanader i Janez Janša, te postigli dogovor o zajedničkoj gradnji nasipa na tom dijelu rijeke Mure, kako bi se od mogućih poplava zaštitilo lokalno stanovništvo.
Rezoluciju o granici s Hrvatskom je prije dva mjeseca u parlament uložila Slovenska pučka stranka, koja djeluje u okviru Janšine koalicije, na osnovi prikupljenih 30 potpisa zastupnika u parlamentu.
Slovensku nacionalnu alijansu vodi Marjan Podobnik, brat predsjednika SLS-a Janeza Podobnika, inače potpredsjednik slovenske vlade u razdoblju od 1996. do 2000. godine u koalicijskoj vladi tadašnjeg premijera Janeza Drnovšeka. To krilo SLS-a prije je vodio, a i sada u njemu aktivno djeluje kontroverzni Joško Joras, koji živi u hrvatskom selu Mlini, uz rijeku Dragonju, ali odbija priznati hrvatski suverenitet na tom području.
Kako je u ponedjeljak kasno navečer javila Slovenska tiskovna agencija STA, Podobnik je izrazio nezadovoljstvo dogovorom premijera Sanadera i Janše i rekao da će njegova udruga u slučaju "nastavka hrvatskih pretenzija protiv Slovenije" početi sakupljati potpise za referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju.
"Bez problema bi sakupili potrebnih 40.000 potpisa, a vjerujem da bi o potpisu razmislilo i više zastupnika u parlamentu", rekao je Marjan Podobnik.
Slovenska agencija navodi da su na tribini sudjelovali i i članovi Alijanse iz Slovenskog primorja, nezadovoljni razgraničenjem na Dragonji.
SLS je po snazi treća stranka u Janšinoj koalicijskoj vladi, no omogućava njegovoj vladi tijesnu većinu u parlamentu. Stranku često obilježavaju ekstremnija stajališta prema pitanjima odnosa s Hrvatskom nego što ih ima službena politika.