Istraživanje objavljeno u Časopisu za alergiju i kliničku imunologiju potvrdilo je djelotvornost oralnog oblika imunoterapije pomoću tableta Grazax koje brzo otapaju alergen trava.
Imunoterapija u obliku injekcija dugo se primjenjivala u liječenju peludne groznice i nekih drugih vrsta alergija. Alergija je odgovor imunološkog sustava na inače neškodljivu tvar kao što je pelud trava. Imunoterapija bi imunološkom sustavu trebala pomoći da razvije otpornost na tvar na koju prekomjerno reagira tako što kroz neko vrijeme izlaže organizam toj tvari u malim dozama.
Unatoč uspješnosti, imunoterapija se primjenjuje samo kod ograničenog broja pacijenata, dijelom zato što zahtijeva odlazak liječniku više dana u tjednu i to kroz nekoliko mjeseci, a zatim jednom u mjesecu kroz nekoliko godina.
Budući da se Gazax uzima oralno i otapa se pod jezikom, jednostavnija je i lakša za pacijenta alternativa od injekcija, kako tvrde autori nove studije koju je predvodio Ronald Dahl s danskog sveučilišta Aarhus.
Djelotvornost Gazaxa potvrđena je u istraživanju provedenom među 634 odrasle osobe s alergijom na pelud koje su nasumce izabrane da svakodnevno uzimaju Grazax ili placebo, najmanje 16 tjedana prije početka sezone alergije i tijekom same sezone.
Dahlova je ekipa utvrdila da su pacijenti koji su dobivali imunoterapiju pokazivali 30 posto manje simptoma alergije od pacijenata koji su dobivali placebo i trebali su uzimati triput manju dozu uobičajenih lijekova protiv peludne groznice. Imunoterapijska skupina imala je usto veći broj dana bez simptoma i bez uzimanja lijeka tijekom sezone alergije.