Nakon završne riječi tužitelja u procesu održanom nakon što su se osuđeni žalili na prvostupanjsku presudu, nastavak suđenja zakazan je za 5. rujna, javlja agencija France presse.
"Dokazi su utvrđeni i nakon priznanja optuženih te izjava svjedoka, tražim najtežu presudu a ta ja smrtna kazna", izjavio je tužitelj u utorak pred šestero optuženih.
Pet bugarskih medicinskih sestara i palestinski liječnik u zatvoru su od 1999. godine optuženi da su virusom AIDS-a zarazili 426 libijske djece od kojih je 51 umrlo u bolnici u Benghaziju na sjeveroistoku Libije.
Prvostupanjski sud osudio ih je na smrt 6. svibnja 2004., a oni tvrde da su nedužni i da su priznanja o krivnji, za koja tvrde da su jedini dokazi kojima sud raspolaže, iznuđena tijekom mučenja.
Vrhovni libijski sud naredio je 25. prosinca žalbeni proces.
Pred sudom u Tripoliju odvija se i sudski proces protiv devet libijskih policajaca i jednog vojnog liječnika koje optužnica tereti za mučenje šestero medicinskih djelatnika u nastojanju da iz njih izvuku priznanje.
Obrana šestero stranaca temelji se na svjedočenju uglednih stručnjaka, među njima i Francuza Luca Montagniera, jednoga od znanstvenika koji su otkrili virus AIDS-a. Znanstvenici su pod zakletvom ustvrdili da je do zaraze došlo zbog loših higijenskih uvjeta u bolnici te da je epidemija buknula prije dolaska sestara u bolnicu, najvjerojatnije zbog prljavih igala i zaraženih krvnih pripravaka.
U prosincu 2004. Bugarska je, tvrdeći da su bolničarke nedužne, odbila prijedlog Tripolija da ih oslobodi u zamjenu za iznos odštete koji je Libija isplatila žrtvama atentata u Lockerbiju u Škotskoj 1988. godine i u zamjenu za izgradnju moderne bolnice te osiguranje liječenja djece u Europi.