HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 11.230,26 11.088,03
Tokyo/NIKKEI 16.071,36 15.790,82
London/FTSE-100 5.857,00 5.897,90
Frankfurt/DAX 30 5.779,69 5.776,80
--------------------------------------------------
Blagi skok proizvođačkih cijena u SAD-u u srpnju na američkim burzama u utorak je potaknuo uzlet cijena dionica, pri čemu je tehnološki Nasdaq indeks ojačao više od dva posto, kako su ulagači procijenili da američka središnja banka neće u kratkom roku mijenjati kamatne stope.
Vrijednost Nasdaqa porasla je 2,2 posto, na 2.115 bodova. Njujorški Dow Jones istodobno je dobio 1,2 posto na vrijednosti, završivši poslovanje na 11.230 bodova.
Cijene proizvoda američkih proizvođača porasle su u srpnju svega 0,1 posto. Podatak o blagom skoku inflacije potaknuo je kupovine dionica senzitivnih na izmjene kamatnih stopa, poput financijskih i tehnoloških kompanija.
Među vodećim dobitnicama bila je dionica investicijske banke JP Morgan Chasea, koja je ojačala 2,6 posto, te Citigroupa, 1,5 posto. U prosjeku su cijene bankarskih dionica poskupjele 1,66 posto.
"Nakon izuzetno dobrih tromjesečnih korporativnih zarada, tržišta su dobila snažni poticaj od podatka da je inflacija niska", ocijenio je raspoloženje na tržištu David Sowerby, menadžer pri brokerskoj tvrtki Loomis Sayles. Očekuje se da će zarade kompanija u drugom ovogodišnjem tromjesečju u prosjeku biti 12,5 posto veće.
Porastao je i apetit ulagača za tehnološkim dionicama. Najprivlačnija je bila dionica računalne kompanije Dell, čija je cijena poskočila četiri posto, nakon što je uprava kompanije objavila kkao ne očekuje da će povlačenje baterija za notebook-ove utjecati na njihovo poslovanje.
"Tehnologija je ciklična industrija i također bi trebala osjetiti koristi ako američka središnja banka odluči da u iduća dva mjeseca nema potrebe za podizanjem kamatnih stopa", dodao je Sowerby.
Cijene europskih dionica dosegnule su najviše razine u zadnjih tri mjeseca, ponajviše zbog dobitaka u tehnološkom sektoru. Pritom je londonski Ftse indeks ojačao 0,5 posto, na 5.898 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 1,5 posto na vrijednosti, dosegnuvši 5.777 bodova.
Europska tržišta dionica većinu poslovanja u srijedu bilježila su pad cijena budući su se u prvi plan istaknule zabrinutosti vezane uz daljnje kretanje kamatnih stopa u očekivanju važnog podatka o inflaciji u SAD-u, zasjenivši dobitke ostvarene u tehnološkom sektoru predvođenim SAP-om.
Londonski Ftse indeks potonuo je za 0,69 posto, na 5.857 bodova. Frankfurtski DAX bio je pak u neznatnom plusu, od nekih 0,05 posto, dosegnuvši 5.779 bodova.
Zabrinutosti vezane uz kretanje kamatnih stopa ostale su prisutne unatoč tome što je u utorak objavljen indeks proizvođačkih cijena u SAD-u pokazao neočekivan pad u srpnju. Ulagači sada iščekuju najnoviji podatak o inflaciji mjerenoj potrošačkim cijenama ne bi li dobili jasniju sliku o izgledima za inflaciju i mudrosti odluke američke središnje banke da zadrži kamatne stope na 5,25 posto.
"Dugoročna slika govori da inflacija i dalje jača uslijed rasta cijena energenata te da će nagristi osobnu potrošnju što se može vidjeti u mješovitim zaradama američkih maloprodajnih lanaca", kazao je Matthew Bristow, čelnik trgovine u Pacific Continental Securities.
Što se tiče vijesti iz kompanija, dionice British Energy-ja potonule su 6,6 posto nakon što je taj proizvođač nuklearne energije objavio da neće ostvariti ciljanu proizvodnju za ovu godinu. Na strani gubitnika bio je još švicarski proizvođač medicinske opreme Synthes, čije su dionice oslabile pet posto, pošto je razočarao ulagače izvijestivši o 10-postotnom rastu konsolidirane neto dobiti u prvom polugodištu.
No bilo je i dobitnika, i to u tehnološkom sektoru predvođenom predvodnikom softverske industrije SAP-om, uslijed skoka indeksa američkog tehnološkog tržišta Nasdaq za 2,2 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 1,61 posto, dosegnuvši 16.071 bod.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2792 1,2798 1,2780
USD/JPY 116,07 116,14 115,92
GBP/USD 1,8901 1,8946 1,8892
USD/CHF 1,2344 1,2381 1,2338
-------------------------------------------------
Tečaj američke valute u srijedu je na svjetskim deviznim tržištima bilježio blage oscilacije kako ulagači čekaju na pokazatelj inflacije u SAD-u mjerene potrošačkim cijenama, što bi im trebalo pomoći u procjenama idućeg poteza američke središnje banke u vezi kamatnih stopa.
Do podneva je tako tečaj eura iznosio 1,2786 dolara, nakon što je dan ranije ojačao 0,5 posto. Tečaj dolara stabilan je i prema jenu, na 116 jena, nakon gubitka od pola posto na vrijednosti dan ranije.
Neočekivano slab rast proizvođačkih cijena u SAD-u u srpnju, za svega 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, pritisnuo je tečaj dolara u utorak oštro naniže, budući je ukazao kako američka središnja banka Fed nema potrebe podizati i dalje kamatne stope radi suzbijanja inflacije. Još više je tržišta razočarao podatak o padu osnovnih proizvođačkih cijena na mjesečnoj razini za 0,3 posto.
Podatak o inflaciji mjeren potrošačkim cijenama trebao bi dati jasniju sliku o izgledima za kamatne stope i mudrosti prošlotjedne odluke Feda da ostavi ključnu kamatnu stopu na 5,25 posto.
"Ako će podatak o rastu potrošačkih cijena biti u skladu s očekivanjima trebao bi dati kratkotrajni poticaj tečaju dolara", smatra Bilal Hafeesz, valutni strateg pri Deutsche banku. Očekuje se da će inflacija mjerena potrošačkim cijenama u srpnju pokazati rast od 0,3 posto u odnosu na prethodni mjesec.
Euro je nadomak rekordnih 148,6 jena, dosegnutih dan ranije.Do podneva njime se trgovalo po 148,4 jena.
Jen kontinuirano klizi prema euru obzirom na signale iz Bank of Japan da se ne žuri sa zaoštravanjem monetarne politike nakon što je podigla kamatne stope u srpnju po prvi put u zadnjih šest godina, dok će Europska središnja banka zaoštravati monetarnu politiku.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
16.08. USLIB 5,31 5,33 5,43 5,52
16.08. EULIB 3,09 3,11 3,22 3,42
----------------------------------------------------