Njemu je ozlijeđena noga nakon čega je prebačen u državni azil u Ruščici kod Slavonskog Broda gdje je spašen, izvijestio je mr. Željko Vuković, viši inspektor zaštite prirode Ministarstva kulture.
Riječ je o mladom orlu, kojega je preuzeo inspektor Vuković, nakon dojave da je stradao, vjerojatno uslijed vremenskih nepogoda, te ga je nakon veterinarskog pregleda i pomoći osobno prevezao u Ruščicu.
"Drago mi je što smo uspjeli spasiti orla jer je riječ o rijetkim i zaštićenijim divljim vrstama kojih nažalost u spačvanskim šumama ima tek tri para", kazao je Vuković. Dodao je kako im je najveće stanište u Kopačkom ritu, te da "tih prekrasnih divljih ptica ima još nešto u Lonjskom polju".
"Na svu sreću imamo državni azil u Ruščici gdje je već smješteno više ranjenih i stradalih divljih životinja i ptica, među kojima su i vukovi, sokoli, orlovi, kornjače i ostale vrste koje se nakon oporavka vraćaju u prirodu", rekao je.
Suradnja s vlasnikom azila Mirkom Milecom i Inspekcijom zaštite prirode traje već pet godina, a Ministarstvo kulture azil financira i skrbi se za njega unazad tri godine. U Hrvatskoj ima tek četiri azila za divlje životinje, od kojih je u Ruščici najveći i najbolje opremljen uz stalnu veterinarsku skrb.
Ravnateljica Javne ustanove Park prirode Kopački rit Biserka Vištica izjavila je kako je veseli spašavanje mladog orla bjelorepana - štekavca jer je "uistinu riječ o posebno rijetkim i zaštićenim divljim vrstama ". U Kopačkom ritu orao štekavac je prava atrakcija, ove godine obavljeno je prebrojavanje zajedno s djelatnicima mađarskog Nacionalnog parka u sklopu međunarodnog projekta Dunav -Drava. "Posebno nam je drago što u Kopačkom ritu imamo 72 odrasla orla i 50-tak mladih koji su prstenovani". Inače "njihovo je stanište u Kopačkom ritu, no oni u potrazi za hranom i vezano za vremenske prilike prelete bez problema udaljenosti od 300-tinjak kilometara", kazala je Vištica.