"Uistinu činimo sve moguće da se vrati u domovinu i očekujemo da će ovih dana to biti riješeno", rekao je Drnovšek u razgovoru za mariborski dnevni list "Večer" od utorka, dodajući da je Križnar u Afriku otišao na svoju ruku i vlastiti rizik, a u Sudan je ušao preko Čada bez sudanske vize jer se bavi humanitarnom radom u sudanskoj krizi u pokrajini Darfuru.
Križnar je u pritvoru od 20. srpnja, a ranije je djelovao kao Drnovšekov savjetnik i izaslanik za krizu u Darfuru u pokušajima slovenskog predsjednika da pomogne u rješavanju izbjegličke krize u toj pokrajini.
Slovenski tisak navodi ovih dana da sudanske vlasti osim za ilegalan prijelaz granice Križnara optužuju i za špijunažu jer su kod njega prilikom uhićenja nađene fotografije i dokumenti koje su Križnaru dale pobunjeničke skupine iz Darfura, a navodno terete vlasti u Kartumu za zločine u toj pokrajini.
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova osiguralo je preko veleposlanstva Njemačke u Kartumu da Križnaru bude osiguran odvjetnik, a diplomatska nastojanja da se on oslobodi optužaba i vrati u domovinu nastavljaju se.