BP, nad kojim se već provodi istraga zbog znatno većeg curenja nafte otkrivenog na aljaskanskom naftovodu u ožujku, zasad nije u mogućnosti procijeniti kada bi se mogla nastaviti normalna proizvodnja na tom naftnom polju, zaslužnom za oko osam posto američke domaće proizvodnje sirove nafte.
Ovo zatvaranje predstavlja posljednji u nizu incidenata koji pogađaju BP-jeve operacije na Aljasci, kamenu temeljcu globalnog portfelja te kompanije. Nakon prošlogodišnje eksplozije u jednoj rafineriji koja je odnijela nekoliko života te trgovinskog skandala, najnoviji incident zadao je još jedan snažan udarac njezinom američkom imidžu.
"Žalimo zbog neizbježnosti poduzimanja ovih koraka i ispričavamo se američkom narodu i saveznoj državi Aljasci zbog negativnih posljedica koje će izazvati", stoji u priopćenju novoimenovanog izvršnog direktora i predsjednika BP-jevih američkih operacija Boba Malonea.
Prudhoe Bay vodi grupacija predvođena BP-jem, a uključuje vodeće naftne kompanije ConocoPhilips te Exxon Mobil Corp.
BP nije dao nikakve procjene oko toga koliko će dugo to naftno polje biti van pogona, no zatvaranje glavne naftne infrastrukture - proces koji traje najmanje nekoliko dana - obično je posljednje za čime se poseže.
"To će ovisiti o tome koliko će nam vremena trebati da obavimo inspekciju i uvjerimo sebe i državne i savezne regulatore da ne postoji nikakva opasnost za okoliš", kazao je glasnogovornik te kompanije Ronnie Chappell u telefonskom razgovoru.
Taj prekid proizvodnje, koji će umanjiti svjetsku dnevnu proizvodnju za oko pola postotka, izazvao je rast cijena sirove nafte na američkom tržištu za čak 1,7 posto, na 76,05 dolara, budući trgovci strahuju da će pridodati napetosti već ionako prilično prenapregnutom tržištu. Cijene nafte približile su se rekordnim razinama od 78,40 dolara dosegnutim sredinom lipnja.