To je u subotu rekao predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Stjepan Mesić u kninskoj vojarni "General bojnik Andrija Matija Pauk", gdje je nazočio postrojavanju 4. gardijske brigade u okviru središnje proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i 11. obljetnice vojno-redarstvene akcije "Oluja".
Proslava Oluje i Dana pobjede počela je u ranim jutarnjim satima glazbom orkestra Hrvatske ratne mornarice ulicama Knina, a potom su vijence za sve poginule hrvatske branitelje na gradskom groblju, položili predsjednik Stjepan Mesić, premijer Ivo Sanader, predsjednik i potpredsjednica Sabora Vladimir Šeks i Đurđa Adlešić, te brojne udruge, predstavnici Županije šibensko-kninske i Splitsko- dalmatinske.
Predsjednik Mesić je u vojarni "General bojnik Andrija Matija Pauk" rekao kako "i u ovoj prigodi ne treba zaboraviti da je nakon završetka vojnog dijela operacije 'Oluja' dijelom zakazala pravna država, da je izostala brza reintegracija oslobođenog područja u politički i pravni poredak Hrvatske".
"Zbog toga su je", dodao je, "nažalost dogodili zločini. No to su bili ekscesi neodgovornih pojedinaca koje treba ne samo moralno osuditi nego i sudski procesuirati".
Podsjetio je da su u operaciji "Oluja" hrvatske vojne i policijske snage munjevitom su akcijom oslobodile grad Knin i za samo četiri dana oslobodile velika područja sjeverne Dalmacije, Like, Korduna i Banovine te da su time stvorile uvjete za završetak ratova na području bivše Jugoslavije. Bila su otvorena vrata zajedničkoj ofenzivi hrvatskih snaga i Armije BiH protiv snaga bosanskih Srba i otvoren put političkim pregovorima i postizanju Daytonskog mirovnog sporazuma za BiH te Erdutskog sporazuma, rekao je.
Uspjehu izvođenju operacije "Oluja" bio je rezultat odlučnosti RH da uspostavi državno-pravni poredak na cjelokupnom teritoriju. Tadašnje međunarodne okolnosti bile su sve povoljnije - do kraja je bila razotkrivena Miloševićeva politika stvaranja velike Srbije u koju je bio uključen ratni zločin i zločin genocida. Sjetimo se samo Škabrnje i Srebrenice, kazao je predsjednik RH.
Zbog čistoće Domovinskog rata i pravedne borbe koju smo vodili moramo individualizirati krivnju za počinjene zločine nakon Oluje i procesuirati odgovorne. Povijest nas uči da to moramo učiniti zbog generacija koje dolaze, kazao je predsjednik.
"Danas su na području koje je oslobođeno Olujom u velikoj mjeri sanirane materijalne posljedice rata. U završnoj fazi je proces obnove i povratka izbjeglica. Izgradili smo demokratske institucije koje svim građanima jamče sigurnost i ravnopravnost, iako se još uvijek događaju incidenti na etničkoj osnovi. Pripadnici nacionalnih manjina mogu nesmetano čuvati i razvijati svoj identitet i sudjelovati u procesima odlučivanja na svim razinama vlasti. Sve to nas je legitimiralo kao demokratsku državu koja prihvaća europske standarde i čvrsto je usmjerena prema EU i NATO-u", kazao je predsjednikMesić, istaknuvši da ne treba zaboraviti da je naš cilj ulazak u NATO, te da EU i NATO nisu konkurenti nego partneri.
Upravo zbog takvog pristupa RH danas uživa sve veću podršku subjekata međunarodnih odnosa i uvjeren sam da ćemo uz tu podršku brzo savladati trenutne prepreke koje nas još usporavaju, kazao je predsjednik Mesić.