Nakon Knina, Vukovara, Osijeka, Zadra i Gospića, Sisak je šesti grad kojemu je dodijeljeno to priznanje koje daju sve udruge proistekle iz Domovinskog rata. Sisak je dobio priznanje za sve što je u Domovinskom ratu učinio za obranu i uspostavu hrvatske suverenosti, neovisnosti i samostalnosti, za uspostavu mira i slobode.
Priznanje sisačkome gradonačelniku Dinku Pintariću uručio je predsjednik Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata "Podravke" iz Koprivnice Mladen Pavković, jedan od inicijatora dodjele priznanja.
Istaknuo je da se priznanje Sisku dodjeljuje zbog poginulih, ali i živih branitelja koji su zaslužni za sadašnju Hrvatsku i koji, kako je rekao, nisu zaslužili da ih se gurne na društvenu marginu.
"Ako netko pita zašto je Sisak 'Grad junak hrvatskoga Domovinskog rata', taj nije dostojan da živi u Hrvatskoj", istaknuo je Pavković.
Predstavnik Hrvatskoga generalskog zbora i ratni predsjednik Regionalnoga kriznog štaba za Sisak, Banovinu i Posavinu Ivan Bobetko rekao je da je Sisak uvijek bio junački grad i grad junaka, a to je potvrdio pobjedama nad Turcima, osnutkom Prvoga antifašističkog odreda 22. lipnja 1941. te osnutkom Prvoga dragovoljačkog 57. samostalnog bataljuna, prve dragovoljačke postrojbe u Domovinskom ratu.
"Danas, 15 godina poslije, nekima izgleda kao da smo 1991. bili folklorno društvo iako smo na najdužoj bojišnici u Hrvatskoj, od Pokupskog do Novske, imali 570 kalašnjikova i nekoliko stotina lovačkih pušaka, a velikosrpski agresor samo je u vojarni u Petrinji imao 160 tenkova i topničku postrojbu", rekao je Bobetko.