Konferencijom će predsjedati talijanski ministar vanjskih poslova Massimo D'Alema i američka državna tajnica Condoleezza Rice a sudjelovat će predstavnici Saudijske Arabije, Francuske, Velike Britanije, Egipta, Rusije i Libanona kao i predstavnici UN-a, Europske unije i Svjetske banke. Italija je na konferenciju pozvala i Jordan, Njemačku, Španjolsku, Tursku i Kanadu.
Ne promijeni li se štogod u zadnjem tenutku, konferenciji neće prisustvovati Izrael. Isto tako malo je vjerojatno da će u Rim stići izaslanstva Sirije i Irana.
Načelnik rimske policije Achille Serra izjavio je da neće biti zatvoren zračni prostor iznad talijanskoga glavnog grada. On nije govorio o broju pripadnika snaga sigurnosti koji će čuvati sigurnost oko 250 sudionika konferencije, već je samo kazao da će sigurnost biti organizirana "primjereno sastanku".
"Rim ima već uhodan stroj za takve međunarodne događaje. Dakle bit će najveća pozornost posvećena konferenciji o Libanonu, ali s velikom mirnoćom", rekao je Serra.
Na rimskoj konferenciji sudjelovat će zemlje koje su za prekid vatre i brzo rješenje krize i koje trebaju dovesti do "novog Srednjeg istoka", izjavila je američka državna tajnica Condoleezza Rice.
Talijanski ministar vanjskih poslova Massimo D'Alema je više puta proteklih dana kritizirao Izrael zbog uporabe "nerazmjerne sile" u odgovoru na otmicu dvojice izraelskih vojnika, premda je dodao da je reakcija legitimna.
Rim, Moskva i Pariz traže da odmah dođe do prekida vatre i otvaranja humanitarnog koridora za sprečavanje katastrofalnih posljedica libanonskom narodu. D'Alema drži i potrebnim stvaranje mirovne snage u kojoj bi sudjelovale europske zemlje pod zastavom UN.
Kofi Annan također smatra da je uvjet za pregovore - prekid vatre.