JERUZALEM - Izraelski premijer Ehud Olmert dao je svoj pristanak na osnivanje "humanitarnog koridora" između Libanona i Cipra, objavio je u četvrtak navečer izraelski državni radio.
Taj koridor trebao bi omogućiti evakuaciju prema Cipru onih koji žele pobjeći iz Libanona, objavio je izraelski radio ne navodeći druge detalje.
Izraelske vlasti nisu potvrdile tu informaciju.
Ranije je glasnogovornik izraelske diplomacije kazao da Izrael nema "apsolutno ništa protiv" ideje francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca da otvori "humanitarne koridore" unutar Libanona i između Libanona i Cipra.
KAIRO - Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana ocijenio je u četvrtak u Kairu da treba poduzeti sve radi rješavanja izraelsko-libanonskog sukoba.
"Užasnut sam sadašnjim patnjama u Libanonu i moramo poduzeti potrebne napore kako bi prekinuli prolijevanje krvi", kazao je novinarima Solana po završetku susreta s egipatskim predsjednikom Hosnijem Mubarakom.
Solana je pozvao različite strane da iskoriste svoj utjecaj kako bi se uspostavio mir.
"Ima zemalja i skupina koje imaju odgovornost. Ako upotrijebe svoj utjecaj, bit će to za opće dobro", ocijenio je on aludirajući na Siriju i Iran.
WASHINGTON - Američki predstavnički dom masovno je u četvrtak izrazio svoju punu podršku Izraelu u sadašnjem sukobu u Libanonu, usvojivši rezoluciju kojom se upire prstom na odgovornost Sirije i Irana.
Rezolucija od sedam stranica podržava "pravo Izraela da poduzme mjere prikladne za svoju obranu, uključujući vođenje operacija u Izraelu i teritoriju zemlje koja predstavlja prijetnju za njega", i "prepoznaje izraelski angažman u minimaliziranju civilnih žrtava".
U tekstu se, "osuđuju Hamas i Hezbollah jer cinično iskorištavaju civilno stanovništvo praveći od njega ljudski štit", i "osuđuje vladu Irana i Sirije zbog stalne podrške Hezbollahu i Hamasu u njihovim oružanim napadima na Izrael i drugim terorističkim aktivnostima".
Tekst je usvojen s 410 glasova "za" nasuprot osam "protiv" i četiri suzdržana. Samo dio zastupnika ga je kritizirala, uglavnom jer ne sadrži poziv na prekid vatre.
BEJRUT - Čelnik Hezbollaha Hassan Nasrallah rekao je u četvrtak da dvojica zarobljenih izraelskih vojnika mogu biti oslobođeni samo ako Izrael pusti iz zatvora libanonske zatvorenike.
"Ako cijeli Svijet dođe...mi nećemo osloboditi izraelske vojnike osim putem neizravnih pregovora koji bi osigurali zamjenu zarobljenika", izjavio je on za televizijsku postaju al Jazeera.
Nasrallah je tom prigodom opovrgao informaciju da su izraelske snage uništile 50 posto infrastrukture Hezbollaha, kako to tvrde izraelski čelnici. "Imamo još iznenađenja" (za njih) zaprijetio je on u nastupu na al Jazeeri.
BEJRUT - Dva britanska novinara za koje je policijski časnik tvrdio da ih je oteo Hezbollah, nakratko su zadržale snage reda te potom pustile, kazao je dužnosnik libanonske policije.
Na dvojicu novinara Davea Masona i Richarda Gaisforda s britanske postaje Good Morning TV koja je snimala izbjeglički centar u većinskom muslimanskom dijelu Bejruta, okomile su se izbjeglice.
Potom su predani snagama reda koje su ih nakratko zadržale i potom pustile, rekao je dužnosnik. Dvojica njihovih libanonskih pomoćnika također su pušteni.
BEJRUT - Izraelska vojska nastavila je u četvrtak navečer zračno i morsko bombardiranje nakon nekoliko mirnih sati, prvih od početka ofenzive 12. srpnja, objavila je policija.
Izraelsko zrakoplovstvo i mornarica u tri su navrata bombardirali južno predgrađe Bejruta, uporište šijitskog Hezbollaha, priopćila je policija.
Čitave četvrti tog predgrađa, pod bombama bez prestanka već osam dana, sad su u ruševinama, posebice one u kojima se nalazio glavni stožer šijitske stranke. Izraelski lovci-bombarderi istodobno su u nekoliko navrata bombardirali na sjeveroistoku Libanona dolinu koja povezuje područja Baalbeck i Hermel, koja graniče sa Sirijom, dodala je policija.
LJUBLJANA
Slovenija želi što brže okončanje pregovora o Kosovu, rekao je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel u četvrtak u Ljubljani nakon sastanka s kosovskim premijerom Agimom Qekuom.
Rješenje o konačnom statusu Kosova trebalo bi "sadržavati riječ neovisnost" jer je to realnost, kazao je Rupel. On je izrazio nadu da će pregovori o Kosovu u Beču donijeti stabilnost te da će konačan rezultat pregovora biti dobitak za obje strane.
Qeku je kazao kako se na Kosovu nadaju da će postati neovisna, suverena, demokratska i multietnička država.