"Bio sam nazočan sastanku dvojice premijera koji su se dogovorili da ćemo izgraditi neki simboličan objekt koji će povezati obje države", rekao je Rupel.
Hrvatska je stoga u suprotnosti s tim dogovorom "po svom" izgradila most koji je "ugrozio ekološke i vodnogospodarske standarde", rekao je Rupel. Nakon slovenskih prosvjeda, Hrvatska je "predložila početak pregovora o tom pitanju", rekao je Rupel u utorak.
Hrvatska je most preko Mure, koji se nalazi se na predjelu graničnog prijelaza za
pogranični promet na županijskoj cesti Ž-2245 koja povezuje najsjeverniju općinu u Hrvatskoj Sv. Martin na Muri s Hotizom u Sloveniji, otvorila 12. srpnja.
Slovenija je prošli tjedan prosvjedovala zbog otvaranja mosta. Ocijenila je da je riječ o promjeni stanja zatečena na granici pri osamostaljenju dviju država, tvrdeći da to povećava ugroženost slovenskog naselja Hotize od poplava i da je most izgrađen bez pristanka ili suradnje slovenske države.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je slovenske optužbe, tvrdeći da je riječ o "neprijeporno hrvatskom teritoriju" i da su građevni radovi izvedeni u skladu sa svim potrebnim dogovorima sa slovenskim službenim tijelima, u sklopu provedbe Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji.