Tako je indeks londonske burze Ftse oslabio 0,3 posto na 5.748 bodova dok je frankfurtski Dax zabilježio snažniji pad vrijednosti, za 1,1 posto, spustivši se na 5.467 bodova.¸
Dionice u sektoru proizvođača automobila oslabile su nakon što su podaci Europskog udruženja automobilske industrije ACEA pokazali pad broja registracija novih automobila u lipnju za 4,1 posto.
Tako je dionica njemačkog BMW-a pojeftinila 1,3 a ona talijanskog Fiata 2,2 posto, usprkos tome što su te dvije kompanije ostvarile najviše stope rasta u sektoru.
Rast cijena nafte na rekordne vrijednosti blizu 78 dolara po barelu povećao je izglede za više troškove goriva, što je posebno pogodilo sektor zrakoplovnih kompanija.
Među istaknutim gubitnicama u tom sektoru bila je dionica irskog diskontnog zrakoplovnog prijevoznika Ryanaira, koja je pojeftinila 1,9 posto, te dionica Deutsche Lufthanse, spustivši se za 1,6 posto, i dionica British Airwaysa, s padom vrijednosti od 1,2 posto.
Raspoloženje na tržištima prigušila je i odluka središnje japanske banke o podizanju ključne kratkoročne kamatne stope s važećih oko nula na 0,25 posto. Time se japanska banka pridružila američkom Fedu i Europskoj središnjoj banci u zaoštravanju monetarne politike.
"Ulagači u dionice i dalje su nervozni zbog bojazni vezanih za rast, visoke cijene nafte i mogućnost dodatnog zaoštravanja monetarne politike u središnjim bankama", konstatirao je u službenoj bilješci Bear Stearns International.
Indeks tokijske burze Nikkei oslabio je 1,7 posto, spustivši se na najnižu razinu u protekla tri tjedna od 14.845 bodova nakon što su ulagači u strahu od negativnog utjecaja rekordnih cijena nafte blizu 78 dolara po barelu na korporativne zarade krenuli u spekulativne prodaje.