Predstavnik Margherite, stranke iz lijevog centra, Dario Franceschini, rekao je kako su sve parlamentarne skupine vladine većine potvrdile pozitivan glas vladinu dekretu u parlamentu, gdje se u ponedjeljak otvara rasprava o produžetku vojnih misija u inozemstvu. Nakon toga su predstavnici stranke Talijanskih komunista izjavili kako je suglasje postignuto, ali samo glede političkog dijela. Naime, senatori i zastupnici krajnje ljevice protive se ostanku talijanskih snaga u Afganistanu.
Desni centar otklanja dvojbe u pogledu stajališta parlamenta prema dekretu vlade premijera Romana Prodija o misiji u Afganistanu. Čelnik Kuće sloboda Silvio Berlusconi najavljuje glasovanje za pojačanje misije.
"Pred nemogućnošću ljevice da vlada, mi smo spremni dati naš bezuvjetni glas za osnaženje misije u Afganistanu. Učvršćenje demokracije i mira u svijetu su za Kuću sloboda temeljne vrijednosti od kojih se ne može odustati i koje dolaze ispred bilo koje političke taktike i svakog stranačkog interesa", rekao je Berlusconi.
Držanje desnog centra pozitivno je ocijenio predsjednik republike Giorgio Napolitano, koji je naglasio, u posebnom priopćenju, kako se sada razabire mogućnost široke konvergencije većine i oporbe u parlamentu oko talijanskog angažiranja prema međunarodnoj zajednici i njezinim najvažnijim organizacijama, s obzirom da je i UN za talijanski ostanak u Afganistanu.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, koji se nalazi u službenom posjetu Italiji, zatražio je i od premijera Prodija i od predsjednika Napolitana potvrdu vojne prisutnosti u Kabulu.
"Za jamčenje sigurnosti Afganistanu potrebna je prisutnost Italije u misiji NATO-a. Ne možemo ostaviti zemlju da se sama sučeljava s dramatičnom situacijom", reko je Annan, čime je zapravo dao potporu onima u Prodijevoj vladi koji su za zadržavanje vojnika u Afganistanu.
Istim vladinim dekretom predviđa se povlačenje svih talijanskih vojnika iz Iraka do početka jeseni ove godine.