Barel sirove nafte poskupio je na američkom tržištu 82 centa na 75,77 dolara nakon što je nakratko dosegnuo rekordnih 75,89 dolara. Na londonskom je tržištu barel poskupio čak 1,13 dolara na 75,52 dolara, nakratko dodirnuvši i rekordnih 75,60 dolara.
U Nigeriji su dvije sumnjive eksplozije na naftovodu kojim upravlja talijanski Agip prouzročile veliko izlijevanje nafte, objavili su u četvrtak vladini dužnosnici. Eni je opovrgnuo nagađanja da je riječ o sabotaži, najavivši skori popravak nanesene štete.
U međuvremenu je Izrael u četvrtak dodatno potpirio napetost na Bliskom Istoku napadom na zračnu luku u Bejrutu i blokadom libanonskih luka, čime je intenzivirana osvetnička akcija, pokrenuta nakon Hezbolahove otmice i ubojstava izraelskih vojnika.
Visoku razinu cijena poduprla je i izjava iranskog predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada, koji je u četvrtak ustvrdio da se Iran, inače četvrti po veličini izvoznik nafte u svijetu, neće odreći svog prava na primjenu nuklearne tehnologije nakon što je pitanje iranskog nuklearnog programa nakon neuspjelog pokušaja posredovanja vraćeno pred Vijeće sigurnosti UN-a.
Rast cijena podupire i snažna potražnja za benzinom u SAD-u, koja je u protekla četiri tjedna uvećana za 1,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Doduše, podaci američke vlade odnose se na razdoblje oko Dana nezavisnosti 4. srpnja kada potražnja u SAD-u i inače bilježi vrhunac.
Tjedno izvješće američke vlade pokazalo je i pad zaliha sirove nafte u SAD-u za šest milijuna barela, čime su znatno premašena očekivanja analitičara, dok su se zalihe benzina smanjile za 400 tisuća barela.
"Geopolitički rizik izmaknuo je nadzoru. U Nigeriji je napadnut naftovod a Izrael je pooštrio stav, što dolijeva ulje na vatru. No, visoku razinu cijena nafte najsnažnije podupiru postojano visoka potražnja za benzinom u SAD-u i napetost oko Irana", objašnjava Tony Nunan iz Mitsubishi Corpa.