Izjavili su to na konferenciji za novinare Zdravko Burazer, predsjednik HSM-a i član Nadzornog odbora (NO) TLM-a, te Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS).
"Financijska situacija u TLM-u je teža nego ikad, dugovi od 1,1 milijarde kuna i dalje rastu, jer TLM ne plaća PDV, struju i druge račune za komunalne usluge, a u isto vrijeme proizvodnja je smanjena zbog remonta nekih strojeva", istaknuo je Burazer pozivajući Vladu da što prije ispuni obećanje o privatizaciji TLM-a.
Kako je rečeno, Sindikat je vrlo brzo postigao dogovor oko socijalne klauzule natječaja za privatizaciju TLM-a i pristao je na smanjenje broja radnika sa sadašnjih 1690 na 1500, a od ožujka 2006. godine ispunjeni su i drugi uvjeti za konačno oglašavanje privatizacije.
No, nakon toga Ministarstvo financija kao najveći vjerovnik TLM-a, zatražilo je procjenu vrijednosti 10 posto dionica Aluminija iz Mostara koje su vlasništvo TLM-a, radi prebijanja dijela duga. Nakon što je nezavisna kuća procijenila vrijednost tih dionica od 92 do 110 milijuna kuna, Uprava TLM-a još prije deset dana zatražila je od Ministarstva financija da pripremi ugovor o prebijanju dugova, što je jedina preostala tehnička prepreka za konačni početak privatizacije, naveli su sindikalni predstavnici.
"Pozivamo Vladu da ne dopusti da radnici TLM-a osjete sporost njezine administracije, jer ako se prije odlaska na godišnji odmor u kolovozu ne donesu potrebne odluke, šibenska tvornica aluminija će u stečaj", naglasio je Ozren Matijašević.
Zdravko Burazer je dodao da će na sljedećoj sjednici od članova NO-a tražiti da podnesu ostavke i tako izraze neslaganje s vladinom politikom odugovlačenja s privatizacijom TLM-a.