Na kraju 26-satnog posjeta njemački je papa vodio misu pred kako navode organizatori oko milijun ljudi na području futurističkoga kompleksa znanosti i umjetnosti u Valenciji.
U propovijedi je Papa nekoliko puta pohvalio vrijednosti tradicionalne obitelji, utemeljene na "neraskidivu braku između muškarca i žene".
Španjolska kraljevska obitelj bila je na misi, ali premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero nije. Njegova se vlada izravno sukobila s crkvom u vezi s više pitanja, najviše oko prošlogodišnje legalizacije homoseksualnih brakova.
Zapatera je kad je u subotu stigao u nadbiskupsku rezidenciju na sastanak s Papom, izviždala manja skupina ljudi.
Osim zakona o homoseksualnom braku koji homoseksualcima daje jednaka nasljedna i prava na posvajanje kakva imaju heteroseksualci, katolička je crkva kritizirala i zakone koji olakšavaju rastavu i liječenje neplodnosti, kao i odluke kojima se smanjuje katolička edukacija u školama.
Ankete pokazuju da dvije trećine Španjolaca podržavaju homoseksualne brakove, što je golema promjena u odnosu na razdoblje od 1939. do 1975. kada su za desničarske diktature Francisca Franca homoseksualnost i rastava bili zabranjeni.
Španjolska se smatra katoličkom zemljom, ali praktičnih je vjernika manje od petine Španjolaca.