Vijeće Europe je 2004. godine pokrenulo projekt PACO Impact (Program protiv korupcije i organiziranog kriminala u jugoistočnoj Europi) a Hrvatski je sabor Nacionalni program suzbijanja korupcije usvojio u ožujku ove godine kako bi se, prema riječima ministrice pravosuđa Ane Lovrin, "ovom zlu stalo na kraj".
Ministrica je kazala da su tim programom Sabor i Vlada pokazali čvrstu volju da se s tim problemom ozbiljno uhvate u koštac.
"Bitno je da se korupcija prepozna kao zlo, da se protiv nje bori i da se sankcionira", izjavila je Lovrin.
Korupcija se, kako je istaknula, nigdje i nikada ne može potpuno iskorijeniti, ali je potrebno dostići "razinu korupcije koja ne opterećuje društvene i gospodarske odnose".
"Čak i Finska, u kojoj je najmanje korupcije, ne može je u potpunosti iskorijeniti", dodala je. Ministrica je objasnila da je i izrada spomenutih promidžbenih materijala jedna od zadaća zacrtanih u Nacionalnom programu.
Istaknula je da je u tijeku istraživanje koje bi trebalo otkriti područja društvenog i gospodarskog života u kojima ima najviše korupcije, kako bi borba protiv nje bila što učinkovitija.
Uz ministricu Lovrin, na predstavljanju materijala koji će se distribuirati relevantnim institucijama i široj javnosti, bio je nazočan i ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan koji je poručio da "USKOK i policija ne mogu sami riješiti problem već je potrebna suradnja svih nadležnih tijela te suradnja s građanima".
Sljedeći tjedan ministrica Lovrin, koja je ujedno i koordinatorica Nacionalnog programa suzbijanja korupcije, podnosi prvo izvješće o pokrenutim akcijama i inicijativama.