FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: potpora Vladinim smjernicama za javno-privatno partnerstvo

Autor: ;mudi;
ZAGREB, 7. srpnja (Hina) - Vladin prijedlog smjernica za javno-privatno partnerstvo (JPP) naišao je danas na dobar prijem u Hrvatskom saboru, iako dio klubova zastupnika drži da bi bilo još bolje da se JPP zakonski uredilo kako bi se izbjegle moguće zlouporabe.
ZAGREB, 7. srpnja (Hina) - Vladin prijedlog smjernica za javno-privatno partnerstvo (JPP) naišao je danas na dobar prijem u Hrvatskom saboru, iako dio klubova zastupnika drži da bi bilo još bolje da se JPP zakonski uredilo kako bi se izbjegle moguće zlouporabe.

Treba postojati zakon o JPP, jer izostanak zakonskog okvira može poticati korupciju i namještanje poslova, drži Tonči Tadić (HSP).

Traži da se akt o JPP dopuni i obvezom da se jasno utvrdi tko je vlasnik, odnosno tko su najveći dioničari privatne tvrtke s kojom se sklapa ugovor o JPP-u kako se ne bi dogodilo da to, primjerice, bude neki lokalni dužnosnik.

Andrija Hebrang (HDZ) smatra da ne treba donositi zakon o JPP-u, jer se i većina europskih država koristi smjernicama.

Smjernice pak drži odlučnim iskorakom Vlade da dobra lokalna iskustva pretoči u nacionalni projekt, uvjeren je da će Vlada kroz JPP, uz smanjeni deficit te gospodarski rast, privući strane investitore, jamčeći im financijsku sigurnost.

Oporba je žestoko reagirala na Hebrangovu tvrdnju da je privatizacija Sunčanog Hvara dobar primjer primjene JPP-a, jer je, kaže, strani partner uložio 250 milijuna kuna, a država je na dionicama tog hotelskog kompleksa zaradila 300 milijuna kuna.

U tom slučaju, kaže Tadić, nema riječi o JPP-u, već o klasičnoj privatizaciji kojom se štiti privatni, a ne javni interes.

"Ne definira se zaštita javnog nego interesa privatnog partnera, negiraju se interesi Crkve i građana Hvara", kazao je Tadić.

Isto misli i Vesna Škare-Ožbolt (DC) koja podsjeća da po smjernicama JPP-a privatni partner može biti samo domaća tvrtka, dok je vlasnik Sunčanog Hvara postala strana grupacija Orco.

Hebrang odgovara da je i EU prepoznala Sunčani Hvar kao dobar primjer JPP-a i uvela ga u tzv. zeleni papir.

Kao najveću prednost JPP-a, Zvonimir Mršić (SDP), ističe da rizik gradnje javnih objekata u potpunosti pada na privatnog partnera, da se štite novci poreznih obveznika i zadovoljavaju javne potrebe.

Damir Kajin (IDS) ističe da će JPP biti "bacanje prašine u oči" ako se županijama, gradovima i općinama ne povećaju prihodi i dopuste kreditna zaduženja, ako se ne decentralizira Hrvatska.

Da bi predložene smjernice trebale povući veću decentralizaciju drži i Ivan Čehok (HSLS), koji traži i da se bolje osmisli protokol ugovora između javnog i privatnog.

(Hina) xum/xtr ysšh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙