FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. srpnja 2006. godine

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. srpnja 2006. godine
ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. srpnja 2006. godine

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 11.151,82 -

Tokyo/NIKKEI 15.321,40 15.523,94

London/FTSE-100 5.874,70 5.826,70

Frankfurt/DAX 30 5.676,55 5.625,63

--------------------------------------------------

Cijene američkih dionica u srijedu su pale uslijed zabrinutosti oko sjevernokorejskog testiranja projektila te bojazni da bi robustan rast zaposlenosti mogao potaknuti američku središnju banku Fed da nastavi podizati kamatne stope.

Njujorški Dow Jones indeks se spustio 0,7 posto na 11.151 bod. Tehnološki Nasdaq izgubio je na vrijednosti 1,7 posto, spustivši se na 2.153 boda.

Ne obazirući se na upozorenja međunarodne zajednice, Sjeverna Koreja ispalila je niz projektila, uključujući i one dalekog dometa za koje kažu da mogu dosegnuti i Aljasku, pojačavši napetosti u sjevernoj Aziji i izazvavši osudu na globalnoj razini.

"Ako ijedan od ovih projektila dođe ovamo, počinje rat. Od toga se strahuje", kazao je Mike O'Hare iz JP Morgan Securities u New Yorku. "Prisutna je tjeskoba. Kada zavlada strah, tržišta idu silazno", dodao je.

Dionice kompanija osjetljivih na gospodarske cikluse predvodile su prodajama, samo dan nakon američkog praznika Dana nezavisnosti. Dionice Caterpillara, proizvođača teške opreme, oslabile su 2,2 posto i ponajviše su pritisnule Dow Jones indeks, čijem je slabljenju još značajnije pridonio i pad cijena dionica Boeinga za 1,4 posto.

Snažan podatak o zaposlenosti, objavljen dva dana prije ključnog mjesečnog izvješća o zaposlenosti u SAD-u, prigušio je očekivanja predaha u ciklusu zaoštravanja monetarne politike u najvećem svjetskom gospodarstvu.

U međuvremenu su cijene sirove nafte skočile na rekordnih 75,4 dolara po barelu, potaknuvši zabrinutosti vezane uz inflaciju. Ulagači pak strahuju da će više kamatne stope naštetiti osobnoj potrošnji, usporiti gospodarski rast i pogoditi korporativne zarade.

S druge strane, tehnološki Nasdaq pritisnula je prodaja dionica tehnoloških predvodnika poput Microsofta, Applea i Intela. Dionice pripadnika industrije čipova u prosjeku su izgubile na vrijednosti 3,2 posto nakon što je UBS smanjio svoje procjene Intelove dobiti.

Europske burze zabilježile su veće gubitke uslijed zabrinutosti oko sjevernokorejskog testiranja projektila i odluke o kamatnim stopama Europske središnje banke na sastanku zakazanom za četvrtak. Londonski Ftse indeks oslabio je gotovo jedan posto na 5.826 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na još i većem gubitku, od 1,8 posto, spustivši se na 5.625 bodova.

Cijene europskih dionica porasle su u četvrtak, poduprte naftnim sektorom koji je ojačao nakon što je cijena nafte dosegnula rekordnih 75,40 dolara po barelu.

Tako je londonski burzovni indeks Ftse ojačao 0,8 posto na 5.874 boda dok je frankfurtski Dax zabilježio rast za 0,9 posto na 5.676 bodova.

Cijena nafte dosegnula je u srijedu rekordnih 75,40 dolara po barelu zbog strahovanja vezanih za sjevernokorejsko testiranje raketnih projektila, što je podiglo cijene dionica u naftnom sektoru za prosječnih 1,2 posto.

Među istaknutim dobitnicama u tom sektoru bila je dionica britanskog BP-a koja je poskupjela 1,4 posto i dionica Totala koja je ojačala jedan posto.

Rudarski sektor također je bio među dobitnicima nakon rasta cijene bakra uslijed spekulacija da će investicijski fondovi nastaviti kupovati tu kovinu koja se koristi za izradu žica i cijevi. Tako je dionica BHP-a ojačala 0,8 a ona Antofagaste za 1,5 posto.

Ojačala je i dionica Deutsche Boerse, za 2,7 posto, nakon što je muenchenski dnevni list Sueddeutsche Zeitung objavio da je taj burzovni operater zainteresiran za spajanje s američkim operaterom Chicago Mercantile Exchange iako je spajanje s Euronextom i dalje prioritet.

Tržišta očekuju i objavu sa sastanka Europske središnje banke (ECB) o kamatama u eurozoni, pri čemu je opća ocjena da se važeća kamata neće mijenjati. Na tu su ocjenu značajno utjecali sezonski prilagođeni podaci o narudžbama industriji u Njemačkoj, koji su u svibnju drugi mjesec zaredom pokazali pad broja narudžbi za 1,2 posto na mjesečnoj razini.

"Iako se ECB naoštrio na podizanje kamata, još uvijek mora biti obziran prema neraspoloženim potrošačima u eurozoni", naglasio je David Brown iz Bear Stearnsa.

"Drugim riječima, kada su u pitanju ECB i kamatne stope, program zaoštravanja monetarne politike neće biti ubrzan u odnosu na aktualni tempo od četvrt postotnog boda", dodao je Brown.

Indeks tokijske burze Nikkei oslabio je čak 1,3 posto na 15.321 bod.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2731 1,2748 1,2721

USD/JPY 115,59 115,70 115,41

GBP/USD 1,8340 1,8375 1,8338

USD/CHF 1,2316 1,2328 1,2299

-------------------------------------------------

Euro je ojačao prema dolaru u ozračju potrage ulagača za signalima iz Europske središnje banke (ECB) o mogućem rastu kamatnih stopa u idućih mjesec dana nakon što ih je u četvrtak sukladno očekivanjima zadržala na 2,75 posto.

Euro je ojačao 0,2 posto na 1,2731 dolara, što je ispod najviše razine u zadnjih mjesec dana od 1,2839 dolara, dosegnute dan ranije. Potom je njegovo jačanje usporilo uslijed objave snažnog podatka o broju otvorenih radnih mjesta u SAD-u u prošlom mjesecu.

Jedinstvena se europska valuta zadržala i nadomak rekordno visokoj razini od 147,39 jena, zabilježenoj dan ranije.

Predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet održat će tijekom poslijepodneva konferenciju za tisak koju će ulagači pratiti s većom pozornošću kako bi čuli hoće li ECB upotrijebiti riječ "budnost" što bi signaliziralo veću vjerojatnost da se banka priprema zaoštriti monetarnu politiku 3. kolovoza nego krajem tog mjeseca.

Niz snažnih gospodarskih podataka iz eurozone ojačao je očekivanja da bi ECB mogla ubrzati aktualni tempo podizanja kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda krajem svakog tromjesečja.

"Ključna je stvar Trichetova tiskovna konferencija i to hoće li spomenuti ključnu šifriranu poruku 'budnost'", kazao je valutni strateg u Rabobanci Stuart Ritson.

Dobitci eura bili su međutim ograničeni budući da ulagači nisu bili spremni zauzimati ekstremne pozicije pred niz ključnih događaja.

"Valutna tržišta su u iščekivanju niza riskantnih događaja a riječ je o ECB-ovom sastanku u četvrtak, o podatku o američkoj zaposlenosti koji će biti objavljen u petak, potom o neizvjesnostima oko sastanka japanske središnje banke idući tjedan i događanja u vezi sa Sjevernom Korejom", kazao je Simon Derrick, čelnik analize valutnih tržišta pri Bank of New York.

Dolar je blago oslabio prema jenu, spustivši se na 115,46 jena a i dalje je bio pod pritiskom prema funti, koja je stajala 1,834 dolara. Dolarom se još trgovalo i po 1,2316 švicarskih franaka.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

30.06. USLIB 5,34 5,35 5,51 5,64

30.06. EULIB 2,86 2,90 3,07 3,26

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙