FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sa Sjednice Vlade

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Sa Sjednice Vlade
ZAGREB, 6. srpnja 2006. (Hina) - Sa Sjednice Vlade

HINA - Financijski servis

Država će se na domaćem tržištu zadužiti za 2,5 milijarde kuna kako bi otplatila glavnice kredita koji dospijevaju na naplatu tijekom ove godine.

Vlada je, naime, u četvrtak donijela odluku o zaduženju države izdavanjem obveznica u spomenutom iznosu. Obveznice će se izdati uz kamatnu stopu 4,5 posto godišnje, na rok od sedam godina, a uplaćivat će se 11. srpnja ove godine.

Kompletan iznos obveznica upotrijebit će se za vraćanje postojećeg duga, od čega 600 milijuna kuna za povrat inozemnog duga, kazao je ministar financija Ivan Šuker.

To je, dodaje premijer Ivo Sanader, još jedan doprinos smanjenju vanjskog duga države.

Ministar financija otklonio je i prigovor da država time potiče zaduživanje banaka, ističući da 90 posto iznosa kupuju investicijski fondovi.

Prema podatcima Ministarstva financija, orijentacija države prema domaćem tržištu kapitala rezultirala je nominalnim smanjenjem udjela države u ukupnom hrvatskom vanjskom dugu. Prema tim podatcima, u proteklih godinu i pol država je svoj vanjski dug smanjila za ukupno oko 8 milijardi kuna.

Voditelji izdanja najnovijih sedmogodišnjih državnih obveznica su Erste&Steiermarkische Bank, Splitska banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria i Zagrebačka banka.

(Hina)

Prihvati li Sabor današnji Vladin prijedlog, državni poticaji za proizvodnju pšenice povećali bi se za 600 kuna i iznosili bi 2250 kuna po hektaru.

To je ključan iskorak da pšenica više ne bude političko, nego tržišno pitanje, istaknuo je premijer Ivo Sanader predstavljajući izmjene u Zakonu o državnim potporama u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu.

Kroz te izmjene Vlada želi snažnije poduprijeti govedarstvo kako bi ojačala domaću proizvodnju i smanjila uvoz.

Obvezu uključivanja svih komercijalnih poljoprivrednika u sustav poreza na dohodak Vlada je odgodila za godinu dana, dakle do 1. siječnja 2008.

Ponovila je odlučnost kažnjavati proizvođače koji zlorabe i nenamjenski koriste državne poticaje, predvidjevši za njih kazne od 50 tisuća do 500 tisuća kuna.

Državnim potporama Vlada želi potaknuti očuvanje i novo zapošljavanje na otocima, na kojima danas živi oko 125 tisuća stanovnika, a nezaposlenih je oko 6500.

Tvrtke sa sjedištem na otocima, a u kojima država ili lokalna uprava nemaju više od 50 posto vlasništva, moći će u tri godine dobiti do 750 tisuća kuna za očuvanje radnih mjesta.

Ove je godine za to osigurano 7 milijuna kuna, a inače bi godišnje trebalo oko 20 milijuna kuna. Za potpore će se raspisati javni poziv, a dodjeljivat će ih posebno povjerenstvo.

Na državne potpore ne mogu računati banke, osiguravajuća društva ili slične financijske institucije na otocima, kao ni tvrtke iz djelatnosti prometa, a u brodogradnji bi se poticao samo remont brodova koji neće napuštati teritorijalne vode ili proizvodnje čelika.

Čvrsto smo zakoračili u kvalitetniji, bolji i pravedniji zdravstveni sustav, ustvrdio je ministar zdravstva Neven Ljubičić na današnjoj sjednici Vlade koja je Hrvatskom saboru predložila donošenje četiri zdravstvena zakona.

Radi se o novim zakonima o zdravstvenoj zaštiti, obveznom i dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, te zaštiti zdravlja na radu.

Ljubičić navodi da su ti zakonski prijedlozi "u najvećoj mogućoj mjeri" usuglašeni sa socijalnim partnerima, predstavnicima struke i udrugama pacijenata.

Novine koju donose predloženi zakoni su uvođenje prihodovnog cenzusa svih članova obitelji kao osnove za oslobađanje od doplate, te uvođenje osnovne i dopunske liste lijekova čime bi se, po procjenama predlagača, uštedilo više od 300 milijuna kuna.

Saboru je Vlada uputila i prijedlog izmjena Zakona o sudovima kojim uređuje da svi suci, a ne samo novi, moraju dostaviti svoje imovinske kartice u roku tri mjeseca.

Izmjene bi omogućile i da se, na zahtjev predsjednika Vrhovnog suda, sudac privremeno uputi na rad u drugi sud istog stupnja, koji je do 50 kilometara udaljen od suda na kojemu inače radi.

Vlada je inicirala provedbu istraživanja o korupciji jer danas, kako je istaknuto, nema znanstveno utemeljenih podataka o korupciji, sve ocjene se temelje na dojmovima.

Takvo istraživanje trebalo bi provesti neovisno državno tijelo, primjerice USKOK, ili specijalizirane agencije za istraživanje uz suradnju sa znanstvenicima, npr. s Pravnog fakulteta, kazao je premijer Ivo Sanader.

Najavio je da će Vlada na jesen predložiti zakon o financiranju političkih stranaka.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙