Suđenju, koje počelo u travnju prošle godine, nazočno je sedam optuženika koji se brane sa slobode dok se preostalim optuženicima sudi u odsutnosti.
Sve ih se optužuje da su od listopada 1991. do 18. svibnja 1992., nakon što su pripadnici JNA i paravojnih srpskih postrojbi okupirali Mikluševce, ustrojili okupacijsku lokalnu vlast s ciljem da Mikluševce učine etničkim čistim mjestom.
U toj namjeri zastrašivali su nesrpsko stanovništvo, bacali bombe u kuće nesrba, zlostavljali i ubijali te 18. svibnja 1992. protjerali iz Mikluševaca 98 osoba nesrpske nacionalnosti.
Govoreći o stanju u Mikluševcima tijekom okupacije JNA i paravojnih srpskih postrojbi, svjedok Tomislav Koljesar, koji je do okupacije radio kao matičar u Mikluševcima, naveo je kako je u mjestu postojao "štab Teritorijalne obrane kojemu je prvi zapovjednik bio optuženi Milan Stanković, a kasnije optuženi Momir Anđelić".
Optuženog Slobodana Mišljenovića svjedok je viđao u Mikluševcima, ali ne zna je li bio u Teritorijalnoj obrani.
Također je rekao da je 1991. u Mikluševcima živjelo 760 stanovnika, od kojih su 90 posto bili Rusini.
"Koliko se ja sjećam, mislim da je oko 150 osoba otjerano iz Mikluševaca", rekao je svjedok dodajući kako se "iseljavanje dogodilo u svibnju 1995. nakon što je JNA napustila Mikluševce".
Po riječima Tomislava Koljesara, "i ranije je bilo pokušaja istjerivanja nekih Mikluševčana, ali to vojska nije dopustila".
Svjedokinja Nada Sabadoš rekla je kako ne zna tko je tijekom okupacije obnašao vlast u Mikluševcima. "Jedino znam da je bio neki Momir i neki Anđelić, drugo ne znam", kazala je svjedokinja dodajući kako je u mjestu viđala neke od optuženika, među njima i Joakima Bučka kojega je uvijek, kako je navela, viđala u civilnoj odjeći i prema njoj se, kada bi ga susrela, ponašao korektno.
Suđenje optuženima za ratni zločin nad civilnim stanovništvom u Mikluševcima nastavit će se 4. rujna saslušavanjem novih svjedoka.