Predstavljeni su radovi likovnih umjetnika, novinara, arhitekata, dizajnera, studenata i pisaca te instalacija "Spomenik rođenju 21. stoljeća" umjetnika iz Austrije Michaela Bluma, te arhivski materijal vezan uz recepciju Nikole Tesle i njezinu širu društveno-političku pozadinu u posljednja četiri desetljeća.
Cilj je potaknuti kritičku raspravu o demokratskom prostoru, ali uz odmak od "sveopćeg slavlja i limene glazbe" hrvatske kulturne javnosti koja obilježavanjem Tesline obljetnice "gorljivo demonstrira političku korektnost i ispravnost na pristupnom putu prema EU", ističu u Galeriji Nova.
Projekt nastoji povezati složene odnose prema prošlosti, nacionalnom identitetu i nacionalizmu, poslijeratnoj normalizaciji, statusu etničkih manjina (ponajprije srpske) u Hrvatskoj i uloge spomenika oko kojih se kondenziraju politički rituali.
Svojom instalacijom Michael Blum govori o važnosti spomenika i ulozi sjećanja u svakodnevnom životu, na temelju pretpostavki o zajedničkim školskim danima Wittgensteina i Hitlera prije sto godina.
U sklopu projekta "Normalizacija, posvećeno Nikoli Tesli", izišao je poseban broj novina Galerije, održana su prateća predavanja Michaela Bluma i povjesničarke umjetnosti Bojane Pejić.
Suorganizatori projekta su Srpsko kulturno društvo Prosvjeta i udruga "Što kako i za koga - WHW".
Izložba ostaje otvorena do 25. srpnja.