FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Screening: Hrvatska dobro usklađena u području poreza na dobiti i dodanu vrijednost

Autor: ;svuk;
BRUXELELS, 4. srpnja 2006. (Hina) - Hrvatska je dobro usklađena u području poreza na dobiti i poreza na dodanu vrijednost, a najviše posla će imati u području trošarina, izjavila je u utorak u Bruxellesu Martina Dalić, pregovaračica za poglavlje Porezi.
BRUXELELS, 4. srpnja 2006. (Hina) - Hrvatska je dobro usklađena u području poreza na dobiti i poreza na dodanu vrijednost, a najviše posla će imati u području trošarina, izjavila je u utorak u Bruxellesu Martina Dalić, pregovaračica za poglavlje Porezi.

U ponedjeljak i utorak se u Bruxellesu održava bilateralna faza screeninga za poglavlje Porezi. Tijekom bilateralne faze, hrvatska strana predstavlja Europskoj komisiji razinu usklađenosti u pojedinom poglavlju europske pravne stečevine.

Kod trošarina nije riječ o visini nameta, nego više u načinima na koji se sustav trošarina primjenjuje, objašnjava Martina Dalić. Primjerice, u Hrvatskoj se za alkohol trošarina propisuje na hektolitre, a u Europskoj uniji na kilograme. Također u Hrvatskoj ne postoji sustav trošarinskih skladišta, prema kojem na kretanje robe između skladišta ne zaračunavaju trošarine. Hrvatska će također morati uspostaviti kompjuterizirani sustav za praćenje trošarina i trošarinske robe, zatim promijeniti način definiranja robe podložne trošarinama. U Hrvatskoj su sve trošarinske robe definirane opisno, poput ulja, plavog dizela, eurodizela, dok se u EU predmet oporezivanja mora definirati prema broju iz nomenklature, što onemogućuje bilo kakvu zabunu da li je ta roba oporeziva ili nije.

Zakonodavstvo Europske unije propisuje da se trošarinom oporezuju duhan, alkohol i energetski proizvodi, s tim da zemlje članice mogu po svojoj volji odlučiti za uvođenje trošarina i za druge vrste proizvoda. U skladu s tim, naplata trošarina u Hrvatskoj na bezalkoholna pića, automobile, kavu ili luksuznu robu nije u neskladu s europskim zakonodavstvom.

Hrvatska će dakle s ulaskom u EU morati uvesti trošarine i za električnu energiju, prirodni plin i ugljen.

Fiskalna politika u Europskoj uniji u najvećem je dijelu u nadležnosti država članica, dok direktive propisuju samo minimalne standarde, uključujući i minimalne porezne stope.

Prema direktivi, minimalna stopa PDV-a u EU-u utvrđena je na 15 posto, a moguće je imati snižene stope od minimalno pet posto, ali ne i nulte stope.

Iako neke od starih zemalja članica i dalje imaju nulte stope PDV-a, novim članicama koje su ušle 2004. godine, mahom nije odobrena ta povlastica. Primjerice, Velika Britanija i Irska izborile su se za veći opseg primjene nulte stope u vrijeme kada su već bile unutar Unije, a nakon toga nijedna zemlja koja je ušla poslije njih nije se uspjela izboriti za to pravo. Sve zemlje, koje su u ušle 2004. godine, tražile su prijelazna razdoblje za usklađivanje svojih poreznih sustava, ali su mahom bile odbijene.

Hrvatska trenutačno ima nultu poreznu stopu na kruh, mlijeko, lijekove, knjige, ortopedska pomagala i javno prikazivanje filmova u kinematografima.

(Hina) xsv ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙