FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Prvi sastanak ciparskih čelnika Papadopoulosa i Talata u dvije godine

Autor: ;skon;
ANKARA, 3. srpnja 2006. (Hina) - Predsjednik Cipra Tasos Papadopoulos i predsjednik samoproglašene tzv. Turske Republike Sjeverni Cipar, Mehmet Ali Talat, sastali su se u ponedjeljak u Nikoziji na prvom neslužbenom summitu u posljednje dvije godine na etnički podijeljenjenom sredozemnom otoku.
ANKARA, 3. srpnja 2006. (Hina) - Predsjednik Cipra Tasos Papadopoulos i predsjednik samoproglašene tzv. Turske Republike Sjeverni Cipar, Mehmet Ali Talat, sastali su se u ponedjeljak u Nikoziji na prvom neslužbenom summitu u posljednje dvije godine na etnički podijeljenjenom sredozemnom otoku.

Glavna tema razgovora dvojice predstavnika ciparskih etničkih zajednica bila je sudbina nestalih iz ranijih sukoba ciparskih Grka i ciparskih Turaka, no prema riječima turskog čelnika, dvojica sugovornika vodila su i "ozbiljan razgovor" o ciparskom problemu.

Međuciparski susret na vrhu održan je na marginama sastanka Neovisnog odbora za nestale osobe, kojim rukovodi predstavnik UN Christophe Girod. Neovisni odbor za nestale osobe na Cipru ustanovljen je 2000. godine sa zadaćom da utvrdi pojedinačnu sudbinu svih nestalih otočana u razdoblju od 1960. do 1970. godine.

Čelnici ciparskih zajednica izrazili su nakon susreta spremnost da se sastanu ponovo.

Susretu Papadopoulosa i Talata, koji su se sa smješkom rukovali pred tv kamerama i fotoreporterima, bio je nazočan i izaslanik međunarodne zajednice na Cipru Michael Moller, koji je imao odvojene razgovore s ciparskim čelnicima.

Iako neformalan, susret Papadopoulosa i Talata, po mnogim tumačenjima, pokrenuo je nadu u češće kontakte koji bi doveli do razrješenja desetljećima starog "ciparskog sindroma". Diplomati se nadaju i da će današnji susret omogućiti da se smanje nesporazumi koji prijete da će ugroziti razgovore o prijemu Turske u EU.

Novi poticaj takvim nastojanjima dati će, kako se očekuje, skori posjet UN-ova podtajnika za politička pitanja Ibrahima Gambaria, koji na Cipar stiže kao posebni izaslanik glavnog tajnika UN Kofija Annana. Riječ je o novom pokušaju da se oživi zamrli međuciparski dijalog utemeljen na osobnom Annanovu "mirovnom planu" za podijeljeni otok, do čije je podjele došlo 1974. nakon turske invazije otoka do koje je došlo kao odgovor na udar što su ga izveli ciparski Grci.

Annanov mirovni plan našao se početkom 2004. na referendumu grčke i turske etničke zajednice na Cipru. Turska strana prihvatila je taj dokument, a grčka odbacila, zbog čega je Cipar ušao u EU kao podijeljeni otok, s vladom ciparskih Grka koje Bruxelles i međunarodna zajednica službeno priznaju. To je dovelo do novih teškoća i napetosti ne samo između dvije etničke skupine, već i Turske i Grčke, koje nedvojbeno imaju veliki utjecaj na međuotočka zbivanja.

Povjerenik Eu za proširenje Olli Rehn izjavio je za finsku tv postaju MTV3, povodom preuzimanja predsjedanja Europskom unijom, kako vjeruje da Finska ima priliku postići napredak u odnosima Cipra i Turske, pozvavši je da potakne ostale članice EU na pokretanje izravne trgovine sa sjevernim Ciprom i istodobno vrši pritisak na Tursku da otvori svoje morske i zračne luke prema Cipru.

(Hina) xsk/xbr ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙