"Volio bih da Beograd počne davati izjave i signale koji bi Srbe s Kosova ohrabrili umjesto da potiču njihove strahove", rekao je Soeren Jessen-Petersen na konferenciji za novinare održanoj u povodu završetka njegove misije i odlaska s Kosova.
Nakon dvogodišnjeg perioda na čelu MINUK-a Jesen-Petersen napušta Kosovo u trenutku kada Srbi i kosovski Albanci počinju teške pregovore o novome statusu Kosova koje je pod upravom UN-a od završetka ratnog sukoba 1998./1999. između srpskih vojnih snaga i albanskih boraca za samostalnost.
Jessen-Petersen Beogradu je također predbacio da negativno utječe na kosovske Srbe, zbog čega oni u velikoj većini odbijaju sudjelovati u političkom životu te pokrajine.
"Gotovo dvije godine ovdje se primjećuje politika bojkota, jer Srbi koji ovdje žive odbijaju sudjelovati u političkom životu pokrajine bez zelenog svjetla iz Beograda. Ključno je da se status Kosova razjasni ove godine, a bez sumnje on mora biti prihvatljiv za većinskog stanovništvo kao i za manjinsko", smatra Jessen-Petersen. Na Kosovu živi 90 posto kosovskih Albanaca.
Jessen-Petersen je u kolovozu 2004. postao peti šef MINUK-a, no zbog obiteljskih razloga zatražio je da ga se razriješi te dužnosti. Za desetak dana zamijenit će ga drugi visoki dužnosnik čije ime još nije službeno objavljeno.