Božić u večerašnjem priopćenju ističe da se "oštro protivi pokušaju predlagača Zakona da, po svaku cijenu, zavlada HGSS-om". On smatra da "nitko, ni izdaleka ne može bolje voditi spašavanja u planinama od samih gorskih spašavatelja - kako kod nas tako i bilo gdje u svijetu, niti iz udaljenoga centra procjenjivati kava je situacija na terenu".
Podsjeća da su gorski spašavatelji sami osnovali i organizirali Službu spašavanja u planini još prije 56 godina i dodaje da "sada čak ni to nije javna ovlast dok sve druge udruge, primjerice HAK i HCR, imaju po tucet javnih ovlasti".
"Da smo do sada čekali razne trome sustave malo bi koji život spasili - samo predlagaču ovoga zakona to nije jasno", kaže Božić te dodaje da "u 35 godina spasavalačkog staža i nakon stotine spašenih života nije vidio da se itko toliko miješao u gorsko spašavanje".
Podsjeća da je moto gorskih spašavatelja - pomoći bilo kome, bilo gdje i u bilo koje vrijeme, ali i upozorava kako bi sada morali dodati - samo na poziv Centra 112.
Božić smatra da se nitko od spašavatelja neće s predloženim rješenjem složiti jer "nitko u Europi ne radi na način kako kako se to predlaže u ovom zakonu".
Hrvatska Vlada uputila je u Hrvatski sabor zakonski prijedlog o HGGS-u u kojemu u članku 5. stoji da "HGSS akcije traganja i spašavanja izvršava na poziv Centra 112".
U raspravi o tom prijedlogu nekoliko klubova zastupnika u Hrvatskom saboru danas je zatražilo promjenu odredbe po kojoj bi Služba mogla reagirati isključivo na poziv Centra 112. Takvu odredbu zastupnici smatraju protivnom interesima unesrećenih, budući da Služba djeluje u gorskim i nepristupačnim terenima.