Memorandum ne obvezuje Hrvatsku na zakonodavno usklađivanje na području socijalnih prava s europskima, ali će dati potpuni prikaz socijalne slike Hrvatske i ponuditi mjere za rješavanje ključnih problema, koje trebaju biti prilagođene preporukama i modelima koji se primjenjuju u Europskoj uniji.
"Analizirajući tržište rada ustanovili smo da su u njemu najugroženije osobe s invaliditetom, a na marginama društva, počevši od obrazovanja pa do zapošljavanja, nalaze se i pripadnici Romske manjine", kazala je državna tajnica u Ministarstvu socijalne skrbi Dorica Nikolić, govoreći o 3. i 4. poglavlju memoranduma, od ukupno osam koje treba obraditi do kraja godine.
Među mjerama predviđenima Memorandumom navodi se da obrazovni sustav treba prilagoditi novim potrebama tržišta rada, a posebice treba biti dostupan Romima kojima je to i ključ za pomak s margine društva.
Što se tiče reforme zdravstva, Europska komisija izražava zabrinutost što pet posto našeg stanovništva nije ni na koji način pokriveno zdravstvenim osiguranjem, a ističe se i da reforma financiranja zdravstva nikako ne smije ugroziti jednaku dostupnost zdravstvenih usluga svim građanima.
Dorica Nikolić ističe i da posebnu kategoriju siromašnih i socijalno zapuštenih građana čine starije osobe u ruralnim sredinama, posebice starije žene bez mirovinskih primanja, koje zbog izolacije često ostanu izvan dostupnosti bilo kakve organizirane pomoći.
Kad je riječ o socijalnim naknadama, istaknuto je da su one u Hrvatskoj već godinama vrlo male i ne osiguravaju podmirenje ni osnovnih životnih troškova.