Kako se navodi u studiji konzultantske tvrtke Mercer Human Resource Consulting, ruski se glavni grad popeo za tri mjesta u odnosu na prošlu godinu uslijed recentnog snažnog rasta na tamošnjem tržištu nekretnina, dok je japanski glavni grad zahvaljujući slabljenju nacionalne valute jena pao na treće mjesto.
Na drugom se mjestu nalazi glavni grad Južne Koreje, Seul, popevši se s prošlogodišnjeg petog mjesta.
To ispitivanje, koje je obuhvatilo 144 grada diljem svijeta, temeljeno je na mjerenju usporedivih troškova preko 200 artikala i usluga, uključujući troškove stanovanja, prijevoza i hrane. Cilj ispitivanja je pomoć multinacionalnim kompanijama kod određivanja naknade troškova za svoje zaposlenike u inozemstvu.
U cjelini, fluktuacije valutnih tečajeva razlogom su većine promjena zabilježenih tim ispitivanjem, dok su u slučaju Moskve troškovi značajno porasli potaknuti snažnim rastom cijene stanovanja. Cijene velikih kuća porasle su nekih 50 posto tijekom proteklih godinu dana, većim dijelom potaknute snažnom potražnjom stranaca koji rade za multinacionalne kompanije s poslovanjem u toj zemlji.
Nakon Moskve, najskuplji gradovi u Europi su London (na 5. mjestu) i Ženeva (7.). Europski su gradovi ove godine nešto oslabili na ljestvici skupoće, zbog slabljenja eura.
New York - na desetom mjestu, u usporedbi s prošlogodišnjim trinaestim - i dalje je najskuplji grad sjevernoameričkog kontinenta, praćen Los Angelesom i San Franciscom.
Kineski gradovi - Hong Kong na 4. mjestu i Peking na 14, te Šangaj na 20. - popeli su se zahvaljujući jačanju juana nakon odvajanja njegovog valutnog tečaja od američkog dolara.
"Zanimljivo je to što sada, iz godine u godinu, vidimo sve veće fluktuacije nego što je to ranije bio slučaj", kaže viša savjetnica u Merceru Rebecca Powers. "Ulaganja i protok kapitala i biznisa u zemlje u razvoju učinili su te zemlje nešto skupljima", dodaje ona.
Najjeftiniji grad obuhvaćen ispitivanjem je paragvajski Asuncion.