ZAGREB - U nedjelju, 25. lipnja navršava se 15 godina od kako je Hrvatski sabor donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske i pokretanju postupka njenog razdruživanja od drugih republika i tadašnje zajedničke države SFRJ. Taj je datum jedan od ključnih u povijesti suvremene Hrvatske i njenog puta prema samostalnosti i suverenosti i slavi se kao Dan državnosti. Povijesnog, 25. lipnja 1991. Sabor je donio i Deklaraciju o proglašenju suvremene i samostalne Republike Hrvatske. Donošenju tih akata, prethodio je svibanjski referendum o osamostaljenju koji je jasno pokazao da većina hrvatskih građana (više od 94 posto) ne želi da Hrvatska ostane u SFRJ.
ZAGREB - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Ivo Sanader uputio je danas čestitku hrvatskom narodu i svim hrvatskim građanima u povodu Dana državnosti 25. lipnja. Ističući da je 25. lipnja 1991. prvorazredan datum u hrvatskoj povijesti, premijer Sanader u čestitci navodi da su Ustavnom odlukom o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, kao i Deklaracijom o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske donijetim u Hrvatskom saboru, otvorene nove stranice i zacrtan put u budućnost u kojoj će Hrvatska sama odlučivati o svojoj sudbini.
OPATIJA - Međunarodni slavistički skup na kojem sudjeluje pedesetak znanstvenika iz 12 zemalja počeo je s radom jutros u Opatiji, a središnja tema je "Biblija i njezin utjecaj na polju jezika i književnosti". U uvodnom izlaganju akademik Josip Bratulić govorio je o Bibliji u kulturi hrvatskog naroda. Ustvrdio je da niti jedna knjiga nema toliki utjecaj kao Biblija na razna područja društva. Ona je, ocijenio je, ušla u temelje europske civilizacije te gotovo svih velikih jezika jer je ona bila prvi tekst koji se prevodio na te jezike.
ZAGREB - Upravo objavljeni "Rječnik bračkih čakavskih govora" istaknutoga hrvatskog dijalektologa akademika Petra Šimunovića jedan je od najopsežnijih dijalekatskih rječnika u slavenskoj dijalektologiji. Rječnik na 750 stranica dvostupačnoga teksta, enciklopedijskoga formata, koji sadrži oko 30 000 riječi i izričaja, Šimunović je sa svojim prinosnicima građe izrađivao petnaestak godina i smatra ga svojim životnim djelom. Po autorovim riječima njegovo je značenje u tome što je obuhvatio jednu prilično zatvorenu dijalekatsku regiju, izdvojenu u dvadesetak naselja na otoku bez grada, pa su utjecaji i prožimanja izvornija i autentičnija nego u drugim regijama.