Najviše je za tu svrhu izdvojila Europska unija, čak 136 milijardi eura. Slijedi Japan s izdvojenih 38 milijardi eura i SAD s 34 milijarde dolara pomoći sektoru poljoprivrede, objavili su autori izvješća.
Time je udio potpore poljoprivrednicima u članicama OECD-a ostao nepromijenjen u odnosu na 2004. i iznosi 29 posto dok se u odnosu na 2003. smanjio za tek jedan postotni bod, zaključio je OECD.
Većina potpora namijenjena je podizanju cijene poljoprivrednih proizvoda, konstatirala je ta međunarodna organizacija, ističući da na proizvodnju, tržišta i trgovinu najnepovoljnije utječu uvozne carine, izvozne subvencije i pomoć domaćoj proizvodnji.
Tako je oko 59 posto pomoći namijenjeno podizanju cijena poljoprivrednih proizvoda, što uključuje i izvozne subvencije i carine. Potpore istodobno čine 29 posto primanja poljoprivrednika, navodi OECD.
Veliki dio pomoći slijeva se u džepove dobavljača i vlasnika poljoprivrednog zemljišta, upozorava pritom OECD, dodajući da među samim poljoprivrednicima najviše profitiraju veliki proizvođači.
Istodobno ističe da na razvoj poljoprivrednih regija puno djelotvornije utječu ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje i socijalne usluge.