"Ne planiramo kreirati plinski OPEC, do mene nije stigao takav prijedlog", citira Interfax Lavrova.
Ruski ministar vanjskih poslova nije ulazio u detalje no čini se da je njegov istup prva ruska reakcija na prijedlog iranskog predsjednika Ahmadinejada, iznesen prilikom prošlotjednog sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Naša suradnja na području energetike je već dovoljno učinkovita ali bi mogla biti još učinkovitija kada bismo zajedno određivali cijenu plina i za njega formirali glavne transportne rute", prenose ruske agencije izjavu iranskog predsjednika prilikom sastanka s Putinom na regionalnoj konferenciji u Šangaju.
Visoke cijene energije na površinu su ponovno izvukle strahove Zapada da će Rusija kao jedan od najvećih izvoznika nafte i plina pokušati koristiti svoje energetske resurse kao političko oružje.
Putin je opetovano odbacivao takve tvrdnje, uvrstivši energetsku sigurnost među prioritetne teme samita zemalja skupine G8 koji će se u srpnju održati u St. Petersburgu.
Politička napetost između Zapada i Irana, koji nakon Rusije posjeduje druge po veličini rezerve plina i spada među vodeće proizvođače nafte, ključni je faktor povećanja cijena nafte.
Rusija se pridružila pozivu Zapada Iranu, inače njezinom najvećem gospodarskom partneru, da ne razvija vlastito nuklearno oružje. No, Moskva se istovremeno suprotstavlja pritisku SAD-a koji želi Iranu nametnuti sankcije.
Na sastanku s Ahmadinedjadom u Šangaju Putin je pohvalio suradnju s Iranom i podržao ideju zajedničkih ulaganja u energetski sektor i izgradnje plinovoda od Irana do Indije.