Od 1990. do sredine ove godine zabilježeno je oko 1650 samoubojstava branitelja u prosječnoj dobi od 38 godina i zabrinjava što nitko kontinuirano ne istražuje razloge, kaže se u priopćenju.
"Tražimo odgovornost i postavljamo pitanje: zbog čega se dosad u Hrvatskoj ubila jedna brigada ratnika i to nakon što su oslobodili zemlju i porazili srpskog agresora?"
"Stječe se dojam da se ovom problemu ne prilazi ozbiljno, pa čak da ga se želi i zataškati, kao da je normalno što se branitelji ubijaju, a njihove obitelji nakon toga marginaliziraju i prešućuju.
"Ovo pitanje ne može riješiti ni jedno ministarstvo, pa tako ni Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, ali mogu ga svojim drugačijim radom i pogledima ublažiti i mnogobrojne civilne službe, od gradskih do županijskih, kojima se branitelji često obraćaju, ali u kojima pretežno se nalaze ništa drugo nego zatvorena vrata", kaže se u priopćenju.
Nije istina da baš nitko ne snosi čak ni moralnu odgovornost za suicid tako velikog broja ratnika, koliko je primjerice ubijeno za vrijeme rata u Vukovaru, smatra Udruga branitelja Podravke.
Kad bi barem netko odgovarao za suicid barem jednog hrvatskog ratnika, možda bi se situacija malo i izmijenila, a krajnje je vrijeme da se govori i piše ne samo o onima koji su se ubili, nego i o izravnim krivcima za smrt branitelja, kaže se u priopćenju.