Analiza, rađena na primjerima najutjecajnijih dnevnih i tjednih listova te informativnih emisija ključnih TV kuća u državama regije, je pokazala kako je javnost o zbivanjima u susjednim zemljama informirana uglavnom krajnje površno pri čemu je upadljiv utjecaj stereotipa prisutnih u razmišljanjima u proteklih desetljeće i pol.
Jedan od voditelja ovog projekta Zlatko Dizdarević je sažimajući rezultate rasprave u ponedjeljak najavio kako će se pod okriljem Igmanske incijative sada pokušati uspostaviti "privremena mreža" pisanog medijskog izvještavanja u koju bi bili uključeni najistaknutiji novinari iz regije.
Istodobno bi se uz potporu Radija Slobodna Europa (RFE) pokrenuo tjedni televizijski magazin koji bi obuhvaćao najznačajnija zbivanja u sve četiri države, a posebno bi se uređivao za svaku od njih na službenim jezicima koji su u uporabi.
Tekstovi odnosno TV emisije bile bi ponuđene svim zainteresiranim lokalnim medijima. Rezultati oba projekta bit će analizirani nakon probnog razdoblja od tri mjeseca, nakon čega će biti odlučeno o daljem djelovanju.
Potporu naporima Igmanske inicijative za postizanje boljeg uzajamnog razumijevanja dali su predstavnici misija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u Hrvatskoj, Srbiji te BiH.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Adnan Terzić je u raspravi u ponedjeljak istaknuo kako je nužna uzajamna potpora zemalja regije ukoliko žele brže ka euro-atlantskim integracijama.
"Mi, na žalost, i dalje previše vremena trošimo radujući se neuspjehu susjeda", kazao je Terzić zaključivši kako takvo ponašanje sve u regiji drži "taocima najgorih među nama".