"Mi te sudske postupke smatramo neprikladnima, a potencijalne kazne nesrazmjernim navodnom kaznenom djelu", stoji u priopćenju Reportera bez granica. "I drugi su mediji izvijestili da je taj zaštićeni svjedok bio hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. Kada su njegov identitet objavili i optuženi novinari, Mesićeva sigurnost više nije bila ugrožena. Sam ICTY je to priznao ukidajući tajnost njegova svjedočenja".
"Njihova osuda postavila bi opasan presedan za sve pripadnika tiska uključene u ovu vrstu slučaja. Nadamo se da četvrtom hrvatskom novinaru, Josipu Joviću, koji je još uvijek pod optužbom za nepoštivanje suda također neće biti suđeno", dodaje se u izjavi Reportera bez granica.
Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte odustala je od kaznenog progona trojice hrvatskih novinara Stjepana Šešelja, Domagoja Margetića i Marijana Križića kako bi smanjila broj optužnica i poboljšala učinkovitost rada Haškog suda (ICTY), rečeno je u petak iz Den Haaga.
Šešelj, Margetić i Križić, izdavač i dvojica bivših glavnih urednika tjednika "Hrvatsko slovo", bili su optuženi se da su u prosincu 2004. objavili identitet i iskaz zaštićenog svjedoka Stjepana Mesića sa suđenja Tihomiru Blaškiću. Margetića se dodatno teretilo za objavu transkripta Mesićeva svjedočenja u procesu Blaškiću 1998. u "Novom Hrvatskom slovu", za što je također obustavljen daljnji postupak.
Za isto kazneno djelo nepoštivanja suda ostaje optužen Josip Jović, koji je isti transkript objavio u prosincu 2000. u "Slobodnoj Dalmaciji".
"Tužiteljstvo je pod sve većim pritiskom suda za sužavanjem broja optužnica i za povećanjem učinkovitosti. Stoga sam odlučila iskoristiti svoje diskrecijsko pravo i odustati od daljnjeg progona Šešelja, Križića i Margetića u interesu pravde i ekonomičnosti suđenja", stoji u priopćenju Carle del Ponte.
Optužnica protiv Šešelja i Margetića za nepoštivanje suda podignuta je 25. siječnja 2005., a zasebne optužnice protiv Križića i Jovića 9. rujna 2005. Na prvom stupanju pred Haški sud sva četvorica odbacila su optužbe.