Kako se navodi u priopćenju, guverner CEB-a Raphael Alomar je otvarajući Godišnju skupštinu naglasio da CEB želi ostati najznačajnija socijalna razvojna banka u Europi.
U 2005. godini CEB je ostvario neto dobit 88,5 milijuna eura, odobrio je 2,5 milijardi eura novih zajmova za 42 nova projekta, a zajmoprimci su povukli 1,6 milijardi eura sredstava ranije odobrenih zajmova.
Samo na današnjoj sjednici Administrativnog vijeće CEB-a odobreno je 9 novih zajmova u iznosu od gotovo milijarde eura.
Djelokrug CEB-a prvenstveno je usmjeren na dodjelu dugoročnih zajmova (ročnost 10-20 godina, poček do 5 godina) vezanih uz socijalno orijentirane investicijske projekte kojima se osobito pruža pomoć prognanicima i izbjeglicama, migrantima te žrtvama prirodnih i ekoloških katastrofa.
Hrvatska je sa CEB-om od učlanjenja 1997. do danas sklopila jedanaest dugoročnih zajmova i jedno jamstvo u ukupnom iznosu od 1,9 milijardi kuna.
Ti su zajmovi prvenstveno usmjereni na obnovu zdravstvene i školske infrastrukture diljem Hrvatske, stambeno zbrinjavanje prognanika i izbjeglica kroz povrat imovine vlasnicima, organiziranu obnovu oštećenih i uništenih obiteljskih kuća u vlasništvu povratnika, te kroz obnovu komunalne infrastrukture, obnovu kulturne baštine u Dubrovniku, Iloku, Vukovaru i Vučedolu, te poticanje malog i srednjeg poduzetništva putem Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR).
U pripremi su novi projekti ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu, prirodnu i spomeničku baštinu te kreditiranje poduzetništva uz budući zajam HBOR-u po prvi put od jedne međunarodne financijske institucije bez državnog jamstva.
Kako su izvijestili iz Ministarstva financija, u Sofiji se istovremeno održava i proslava 50. obljetnice te najstarije europske multilateralne financijske institucije, osnovane 1956. pod okriljem Vijeća Europe s ciljem rješavanja socijalnih problema izbjeglica, raseljenih osoba i migranta u europskim državama nastalih kao posljedica drugog svjetskog rata.