Hrvatskoj su bezuvjetno dodijeljene sve tražene frekvencije i one su dio novog digitalnog plana, koji predstavlja osnovu digitalnog televizijskog i radijskog odašiljanja u Europi i susjednim svjetskim regijama u duljem predstojećem razdoblju. Takav rezultat podloga je za razvoj elektroničkih medija i pripadajućih usluga u digitalnoj tehnologiji u Hrvatskoj, kaže se u priopćenju.
Ženevskoj konferenciji prethodile su konzultacije zemalja, pri čemu je Hrvatska za svoj kontinentalni dio potpuno uskladila frekvencijski plan sa susjedima. Za obalno područje, sa Slovenijom, Crnom Gorom, Albanijom, Italijom i San Marinom izrađen je Jadranski sporazum o raspodjeli frekvencija u području oko Jadranskog mora.
Italija taj sporazum nije htjela potpisati, nego je za konferenciju u Ženevi pripremila velik broj zahtjeva, zbog čega je imala problema i s ostalim svojim susjedima, Francuskom, Švicarskom i Austrijom, doznaje se iz Hrvatske agencije za telekomunikacije.
No, Italija je u prvom kompjutorskom krugu izbora ostvarila samo 13 posto uspjeha, a Hrvatska 94 posto, pa je bila upućena na kompromis i pridržavanje pravila Jadranskog sporazuma, objašnjavaju iz HAT-a.
Prema novom regionalnom sporazumu o raspodjeli frekvencija, predviđeno je prijelazno razdoblje istekom kojeg analogno odašiljanje u potpunosti prelazi na digitalno.
Tvrtka Odašiljači i veze svojim je sustavom digitalnih TV odašiljača u pokusne svrhe već pokrila oko 75 posto stanovništva Hrvatske, te omogućila kvalitetni prijam TV signala u suvremenoj digitalnoj tehnologiji, dodaje se u priopćenju.