Stalni UN-ov koordinator u Beogradu Lans Clark, koji je i stalni predstavnik beogradskog ureda Programa za razvoj UN (UNDP), organizatora trodnevne konferencije, istaknuo je i značenje tranzicijske pravde u procesu europske integracije regije.
Ističući da su razvojni programi u regiji okrenuti procesu integracija u EU, on je dodao kako je naslijeđe sukoba iz devedesetih još vrlo prisutno te je kao primjere spomenuo zastoj u procesu europske integracije Srbije zbog neizručenja Ratka Mladića Haškom sudu, rezoluciju o statusu Kosova i pitanje naknade štete Crne Gore Hrvatskoj.
Rješenje tih pitanja, po njegovu mišljenju, može se olakšati paketom pravnih i drugih mjera koje se podrazumjevaju pod nazivom tranzicijska pravda.
"Nizom akcija, kao što su borba protiv nekažnjivosti za najteže zločine, osiguranjem nepristranih svjedočenja o događajima, kao i reformom nadležnih institucija za ponovnu uspostavu povjerenja, koncept tranzicijske pravde postao je nezamjenjivo sredstvo za postkonfliktna društva u našoj regiji", rekao je Clark.
On je među glavne ciljeve programa "Tranzicijska pravda" UNDP-a koji je pokrenut ove godine u BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Srbiji i Crnoj Gori naveo i ponovno stvaranje "transnacionalnog građanskog društva u regiji" radi udruženog suočavanja sa zajedničkim naslijeđem skore prošlosti kroz otvoreni proces pomirenja".
Na konferenciji "Tranzicijska pravda: regionalne inicijative i suradnja", koja se nastavlja u srijedu, sudjeluju predstavnici UNDP-a i drugih međunarodnih organizacija, kao i predstavnici vlasti i pravosuđa, nevladinih organizacija i udruga nestalih iz regije.