Ta je djelatnost najrazvijenija u Sloveniji i Hrvatskoj, dok BiH, Srbija, Crna Gora, Makedonija te posebice Kosovo izrazito zaostaju.
Već tradicionalni susret okupio je oko 150 sudionika iz sedamdeset osiguravateljskih i reosiguravateljskih kuća iz regije, ali i zapadnoeuropskih zemalja s temeljnim ciljem razmjene informacija i iskustava. Posebna pozornost posvećena je sprječavanju prijevara u osiguranju.
Među sudionicima sarajevskog skupa iz Hrvatske su kuće poput Croatia osiguranja i Euroherca te Croatia Lloyda.
Dosadašnji predsjednik Upravnog odbora SorS-a Mirko Petrović istaknuo je kako raste zanimanje za mogućnosti koje nudi tržište osiguranja, a zbog složenosti ovakve vrste poduzetništva osiguravatelji i reosiguravatelji će u predstojećem razdoblju u međusobne konzultacije pokušati uključiti i brokerske te leasing kuće i banke kao i državne agencije koje reguliraju oblast osiguranja.
Glavni tajnik SorS-a Damir Lačević iznio je podatke koji ukazuju na velike razlike u korištenju tržišnih potencijala u djelatnosti osiguranja u regiji.
Ta je djelatnost najrazvijenija u Sloveniji i Hrvatskoj, pa je tako prihod u osiguranju na slovenskom tržištu dosegnuo iznos od milijardu i 400 milijuna eura, a u Hrvatskoj je prošle godine po prvi put premašen iznos od milijarde eura.
U BiH je, primjerice, ukupni godišnji prihod svih društava koje se bave osiguranjem tek na razini od 300 milijuna eura, dok je najslabije tržište na Kosovu gdje se u osiguranja godišnje prihoduje tek dvadesetak milijuna eura.
Mirko Petrović je pak istaknuo kako su razlike još zanimljivije promatra li se struktura ulaganja u različite oblike osiguranja.
U Hrvatskoj i Sloveniji tako više od 20 posto izdvajanja spada u oblast životnih osiguranja, dok u ostalim zemljama regije to područje osiguranja iznosi tek pet do šest posto, a dominiraju klasični oblici osiguranja poput onoga automobilskog.
Temeljni razlog za ovakvo stanje u SorS-u vide u lošoj gospodarskoj situaciji.
Stanje na tržištu osiguranja u Hrvatskoj sudionicima 17. SorS-a predstavila je Katina Keleb iz Hrvatskog ureda za osiguranje.
Iznijela je podatak kako u Hrvatskoj djeluju 22 društva za osiguranje i 22 reosiguravatelja kao i da je u ovoj djelatnosti zaposleno šet i pol tisuća osoba.
Istaknula je kako udio životnih osiguranja u Hrvatskoj raste i trenutačno iznosi 22 posto te da je u protekloj godini zabilježen rast zaračunatih premija životnih osiguranja za oko 20 posto.
U narednim godinama, kako je kazale Keleb, može se očekivati rast za dodatnih 15 do 20 posto.