Ferdelji je ocijenio da je status menadžera, njihova društvena pozicija te važnost njihova djelovanja u hrvatskom društvu uglavnom podcijenjena, da nekolicina uspješnih pojedinaca najčešće postaju objekt zavisti, a ne društveni ideal.
Istaknuo je i da u privatnim tvrtkama otvoreno tržište radne snage donekle omogućava uspješan izbor pojedinaca koji su se uz timski rad u stanju nositi s većinom problema, dok se u javnim i pretežno državnim poduzećima, državnoj i lokalnoj upravi izbor menadžera često svodi na pojedince ovisne o političkim moćnicima.
Ferdelji upozorava i da su ugovori koje menadžeri potpisuju s vlasnicima najčešće netransparentni, a menadžeri su zaposleni na određeno vrijeme.
Promjeni stanja, kako je istaknuto, trebalo bi pridonijeti uvođenje standarda.
Nacionalni standardi u menadžerskim ugovorima potrebni su kao polazište za zaključivanje individualnih menadžerskih ugovora, te kao instrument pravne sigurnosti i profesionalne etičnosti organa trgovačkih društava u sustavu korporacijskog upravljanja, istaknuto je na skupu.
Na konferenciji je iznesen i prijedlog Croma-e po kojem bi plaće menadžera u malim poduzećima trebale biti 4 do 6, u srednjim 5 do 8, a u velikim 7 do 10 prosječnih plaća.
Osim toga, u Croma-i su mišljenja da bi plaće i nagrade menadžera trebale biti srazmjerne povećanju poslovne efikasnosti mjerene kvalitativnim pokazateljima.
(Hina) xtp ybn