Dolar se djelomice oporavio prema euru, kojim se oko podneva trgovalo po 1,2897 dolara, nakon u ponedjeljak dosegnute najniže razine od svibnja prošle godine od 1,2979 dolara za euro. Nekih 0,4 posto ojačao je prema jenu, na 112,22 jena za dolar, a prema franku za 0,3 posto, na 1,2069 franaka. Tečaj funte korigiran je naniže te je iznosio 1,8721 dolar.
U svojem govoru na međunarodnoj monetarnoj konferenciji u Washingtonu, Bernanke je kazao kako Fed mora biti na oprezu kako bi osigurao da inflacija ostane pod kontrolom čak i ako američko gospodarstvo počne usporavati rast.
Vjerojatnost da će Fed podići kamatne stope 17. uzastopni put na 5,25 posto potaknula je kupovine dolara, pomogavši američkoj valuti da se oporavi nakon rasprodaje koje je izazvao slabi podatak o zaposlenosti, objavljen u prošli petak.
No oporavak dolara bio je ograničen uslijed zabrinutosti pojedinih ulagača oko stanja najvećeg svjetskog gospodarstva.
"Više kamatne stope poticajni su čimbenik za dolar, no ako SAD podigne kamatne stope zbog inflatornih pritisaka a ne zbog rasta, tada će utjecaj toga na dolar biti ograničen", kazao je Tony Norfield, čelnik odjela analize financijskih tržišta pri ABN Amro.
Podrška euru stiže zbog očekivanja rasta kamatnih stopa u eurozoni. Većina analitičara očekuje da će Europska središnja banka (ECB) podići kamatne stope za četvrtinu postotnog boda na 2,75 posto na svojem sastanku u četvrtak te da će nagovijestiti da se spremaju nova podizanja.
Tečaj eura korigiran je osim prema dolaru i prema jenu, te iznosi 144,77 jena.