Australija posjeduje 40 posto svjetskih rezervi urana i njegov je najveći izvoznik, no sama ne posjeduje nuklearna postrojenja niti industriju za obogaćivanje urana. U predgrađu Sydneya postoji tek jedan nuklearni reaktor za istraživačke svrhe.
"Uvijek sam tvrdio da je čuvanje zaliha urana kakve mi imamo besmisleno te da je besmisleno da se smatramo samo izvoznicima urana", kazao je Howard novinarima.
Australski Zeleni su pak ustvrdili da se Howard više brine za potrebe međunarodne nuklearne industrije nego li za zaštitu okoliša.
"Mislim da bismo se također trebali osvrnuti na proces dodane vrijednosti, koji se u principu odnosi na obogaćivanje te razmotriti jesu li nuklearke gospodarski isplative", rekao je nadalje premijer.
U svijetu sada postoji 441 nuklearna centrala. Zbog povećanih potreba za električnom energijom Kina i Indija planiraju otvarati nove nuklearke, a i Južna Koreja te Ruska federacija također namjeravaju povećati proizvodnju nuklearne energije.
Australija je jedan od najvećih svjetskih izvoznika ugljena koji se koristi u golemim količinama za proizvodnju energije. Howardova konzervativna vlada pruža snažnu podršku proizvođačima ugljena bez obzira na trend korištenja obnovljivih izvora energije.
No Howard je naglasio kako je podrška nuklearnoj energiji u porastu te kako je podržavaju čak i neki aktivisti za zaštitu okoliša koji drže da je to jedan od čišćih izvora energije.
Anketom provedenom 2005. pokazalo se da 47 posto Australaca nuklearnu energiju podržava dok ih se 40 posto izjasnilo protiv nje.
Howard je najavio formiranje radne skupine koja će istražiti taj problem i svoje zaključke podastrijeti do kraja godine. Vladina organizacija za nuklearnu znanost i tehnologiju već je priopćila kako bi nova nuklearna industrija mogla biti isplativa izgradi li se četiri do pet nuklearki na području istočne Australije.
Industrija ugljena je tu inicijativu pozdravila, no istaknula je kako razvoj tehnologije niske emisije štetnih plinova iz ugljena podrazumijeva da će termoelektrane s nultom emisijom biti funkcionalne do vremena kad se nuklearna energija počne proizvoditi u Australiji.