Dolar nije zabilježio veće promjene prema euru, kojim se oko podneva trgovalo po 1,281 dolar. Gotovo je ostao nepromijenjen i u odnosu na ostale važne svjetske valute, te je stajao 112,82 jena, 1,2209 franaka dok se funta također zadržala oko razina od dana ranije, na 1,8637 dolara.
Rastuća očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) idući tjedan podići kamatne stope za 0,50 postotnih bodova s trenutne razine od 2,5 posto, potaknula je jačanje eura prema ostalim valutama, kazali su analitičari.
Euro je pritom dosegnuo najvišu razinu u četiri tjedna prema britanskoj funti i švicarskom franku te najvišu razinu u zadnjih 16 mjeseci u odnosu na australski dolar. Tako je euro iznosio 68,72 penija, 1,5641 franak te 1,7156 australskih dolara.
Od početka godine dolar je oslabio oko 4,5 posto prema jenu i 7,5 posto prema euru od početka godine, dijelom zbog špekulacija da je američka središnja banka Fed gotovo pri kraju ciklusa zaoštravanja monetarne politike.
No, zabilješka s posljednjeg sastanka Fed-a, ukazujući na inflatorne pritiske, ojačala je očekivanja novog rasta kamatnih stopa na 5,25 posto u lipnju, što podupire tečaj američke valute.
Na deviznim tržištima se ne očekuje značajnija likvidnost pred podatak o zaposlenosti u SAD-u i praznike u mnogim europskim središtima u ponedjeljak.