Opatijsko Gradsko poglavarstvo prijedlog tog sporazuma pripremilo je na svojoj sjednici početkom ovog tjedna.
I premijer Ivo Sanader danas je novinarima izjavio kako je pozicija Vlade da grad Opatija, odnosno lokalna zajednica treba imati 25 posto udjela u LRH, te da će o detaljima da se to ostvari više riječi biti na posebnom Vladinom povjerenstvu.
Sindikat u priopćenju, u kojem je podržao prijedlog gradske vlasti Opatije, ističe da i dalje sudjeluje u radu Vladine radne skupine za privatizaciju opatijske Liburnije, crikveničkog Jadrana i rapskog Imperiala.
Umjesto bivše predsjednice Sindikata Vesne Dejanović, predstavnik tog sindikata turističkih radnika od nedavno je v.d. predsjednika STUH-a Eduard Andrić, navodi se u priopćenju.
Osim uz Liburniu, STUH prati i događanja vezana uz privatizaciju HTP Imperijal na Rabu, Jadran u Crikvenici, te hotela na jugu koji čekaju kupca, a većinski vlasnik im je država.
Pritom kao najznačajnije Sindikat izdvaja hotel Plat, HTP Orebić i HTP Korčula te dubrovački hoteli Belvedere i Maestral.
STUH ponavlja da je kod svih privatizacija, stavljajući na prvo mjesto interese radnika, isticao značaj odabira strateškog partnera koji će sa cjelovitom tvrtkom profitabilno poslovati i zaposlenima donijeti sigurnost radnog mjesta.
Sindikat u načelu podržava radničko dioničarstvo uvažavajući i preporuku Europske komisije te podsjeća da je pritom bitno da na svim razinama poduzeća postoji želja i volja da se sudjeluje u vlasničkoj strukturi, a menadžment tu želju mora provoditi.
Međutim, loše iskustvo s modelima radničkog dioničarstva koji su u Hrvatskoj korišteni kao manipulacijski instrumenti, sindikat su doveli u poziciju da radničko dioničarstvo ne podrži dok se ne usvoje izmjene i dopune Zakona o privatizaciji, kojima bi se regulirao institut radničkog dioničarstva, te Hrvatsku barem po zakonodavnim rješenjima približio praksi EU, navodi se u priopćenju.