Grobnice u siromašnoj, izoliranoj pokrajini Ningxia čuvaju ostatke vladara kraljevstva poznatog kao Zapadno kraljevstvo Xia koje se nalazilo na mjestu gdje je danas grad Yinchuan a nekad se protezalo do granica Tibeta.
Zapadno kraljevstvo Xia uništili su Mongoli predvođeni Džingis-kanom i o njemu je ostalo malo podataka pa se obično opisuje kao tajanstveno i enigmatsko, piše na internetskim strancima China.org.cn. Dodaje se kako se čini kao da su preko noći Mongoli uništili i kraljevske mauzoleje, knjižnice i umjetnine.
No to je carstvo nekad bilo moćno i stvorilo je sjajnu kulturu o kojoj u svojim putopisima piše i Marko Polo nadasve se diveći njihovoj jedinstvenoj odjeći od devine dlake, za koju kaže da je "jedna od najljepših" na svijetu.
Kraljevsto je razvilo vlastito pismo koje se, kao i kinesko, temelji na piktografima.
Godine vjetra, kiša i zanemarivanja tog nalazišta koje je, međutim, pod zaštitom države, razlog su nastanku do dva metra dubokih pukotina u strukturama koje se čine kao minijaturne inačice egipatskih piramida.
"Grobnicama prijeti urušavanje i hitno je potrebno spasiti ih", stoji u izvješću u kojem se dodaje da je deset metara dug zid već porušen.
Grobnice su na otvorenom i nedaleko od njih sagrađena je zrakoplovna baza. One su slabo očuvane i slabije zaštićene od drugih kineskih kulturnih spomenika, kakav je primjerice Zabranjeni grad u Pekingu.
Mnogo je blaga iz grobnica već opljačkano proteklih stoljeća tako da se od te civilizacije očuvalo tek nešto predmeta koji se nalaze u zapuštenom muzeju u gradu Yinchuan, te sami ostaci grobnica.
Fotografije nekih umjetnina mogu se vidjeti na internet stranicama www.chinadaily.com.cn/en/doc/2003-08/24/content_257771.htm.