Ustavni sud je dužan eventualne prigovore riješiti u roku od 48 sati pa bi, u slučaju da još neka žalba stigne do 15 sati, odgovor morao uslijediti do četvrtka. RRK može objaviti konačne rezultate referenduma tek kada dobije obavijest od Ustavnog suda o tome da su sve žalbe riješene.
RRK je u ponedjeljak odbacila deset posljednjih prigovora i četiri pritužbe na rad državnih organa, od kojih je tri proslijedila državnom tužitelju, a jednu Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Tajnik tog izaslanstva Zdravko Gvozdenović rekao je da je to tijelo odbacilo ukupno 210 prigovora unionista na regularnost referendumskog procesa i najavio mogućnost da konačni rezultati budu objavljeni u utorak navečer.
Prema preliminarnim rezultatima koje je priopćio predsjednik RRK, slovački diplomat František Lipka, na referendumu koji je proveden 21. svibnja, za samostalnu i suverenu Crnu Goru opredijelilo se 55,5 posto crnogorskih građana, odnosno 0,5 posto više od uvjeta koji je postavila Europska unija (EU). Za zajednicu sa Srbijom glasovalo je 44,5 posto građana.
Iz unionističkog bloka je jedino Socijalistička narodna partija (SNP) obavijestila javnost da će priznati rezultate referenduma koje priopći Europska unija, jer, kako je rekao njen čelnik Predrag Bulatović, ne žele "narušavati međunarodni ugled koji su dugo i mukotrpno stvarali".
Ostale tri stranke iz tog bloka - Narodna stranka (NS), Srpska demokratska stranka (SDS) i Srpska narodna stranka (SNS) - neće priznati rezultat i neće, kako su najavili, ni prisustvovati sjednici crnogorskog parlamenta kada se, na svečani način, bude proglašavala nezavisnost Crne Gore.