"Dogovarat ćemo dnevni red Europskog vijeća u lipnju, trasirat ćemo smjernice kako bismo imali Ustav 2009.", rekao je Asselborn u izjavi novinarima uoči početka dvodnevnog neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova Europske unije.
"Nadam se da će Rumunjska i Bugarska ući 1. siječnja 2007., a s Hrvatskom i Turskom ćemo nastaviti proces. Još jedno proširenje - ne, ali vrata su otvorena za Balkan, on ima europsku perspektivu i to moramo zadržati", naglasio je Asselborn.
Sastanak je sazvan na inicijativu austrijskoga Predsjedništva Europske unije, kao pokušaj da se prevladaju velike razlike u stajalištima zemalja članica o tome kako ići naprijed, nakon prošlogodišnjega odbacivanja Europskog ustava u Francuskoj i Nizozemskoj, nakon čega je EU proglasila "razdoblje promišljanja".
Ustavna povelja Europske unije, koju je dosad ratificiralo 15 zemalja a potrebno je da to učini svih 25, da bi stupila na snagu, ključni je dokument za daljnja širenja Europske unije, jer Sporazum iz Nice, na čijim temeljima danas počiva zajednica, ne predviđa više od 27 zemalja u Uniji, što je broj koji će se upotpuniti priključenjem Bugarske i Rumunjske.
Međutim, ministri će u subotu uglavnom raspravljati kako ići dalje, ali ni sami ne očekuju nikakve konkretne zaključke oko prihvaćanja nove ustavne povelje.
"Danas nije dan kad ćemo dobiti konačno rješenje ustavnoga procesa", kazala je novinarima austrijska šefica diplomacije Ursula Plassnik. Dodala je također da će se na sastanku razgovarati o proširenju, ali ne o pojedinačnim slučajevima već o njegovom općem kontekstu.
"Ne znam za novi Ustav, ali Hrvatska će sigurno postati članica. Moramo regulirati naše odnose na ovaj ili onaj način", rekao je novinarima prije početka sastanka slovenski šef diplomacije Dimitrij Rupel.
Nakon Europskog ustava i proširenja koji su na dnevnom redu u subotu, drugoga dana neformalnog sastanka, u nedjelju, ministri će se baviti pripremom dnevnog reda za summit Europske unije 15. i 16. lipnja.
Prije početka sastanka europskih šefova diplomacija pred gradskom vijećnicom u Klosterneuburgu prosvjedovali su pripadnici organizacije Glas Europe, pozivajući ministre da poštuju stajališta europskih građana i kriterije o ljudskim pravima, kada budu pregovarali s Turskom.